DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
STERLIN 18,27130.23%
ALTIN 792,100,29
BIST %
BITCOIN 4805720,58%
Ankara
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15 50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri Çin’e iade edilmeye başladı!

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri Çin’e iade edilmeye başladı!

ABONE OL
21 Ocak 2021 15:37
Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri Çin’e iade edilmeye başladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin’deki zulümden kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri sınır dışı edilerek Çin’e iade edilmeye başlandı. Konuyla ilgili paylaşılan bir belgede sınır dışı edilen Uygur Türk’ünden emin olunmamasına rağmen kararın verildiği görülüyor.

TamgaTürk’ün haberine göre Çin’in hedefindeki Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri Çin’e iade edilmeye başladı.

RFA’dan bir gazetecinin yayımladığı belgelerde Burhan Kerim isimli Uygur Türk’ü hakkında bir soruşturma yürütüldüğü görülüyor.

Uygur Türk’ü olan Burhan Kerim’in çeşitli suçlamalarla aranan kişi olmadığının tespitinin yapıldığının anlaşılmasına rağmen, Göç İşleri Genel Müdürlüğü’nün 10 Nisan 2014 tarihli genelgesi doğrultusunda 8 Mayıs 2018 tarihinde THY TK072 İstanbul-Ghuanzu uçağıyla sınır dışı edildiği öğrenildi.

Cumhuriyet Savcısının ilgili sınır dışı işleminin 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında gerçekleştirildiğine dair kaleme aldığı teyit niteliği taşıyan evrak basına sızmış oldu.

ARANAN KİŞİ O DEĞİLDİ
Oysa yayımlanan Adliye’den gelen diğer evrakta Burhan Kerim’in aranan şahıs olmadığına “Saç, göz ve ağız yapıları yönlerinden farklılık görülmüş, söz konusu görüntülerin mümkün derecesinde farklı şahıslara ait olduğu kanaatine varılmıştır” ifadeleriyle hükmedildiği görülüyor.

İddia Burhan Kerim de Dahil Olmak Üzere 3 Uygur’un Sınır Dışı Edildiği Yönünde
Sık sık Türk milletinin hafızasında acı bir yere sahip olan Boraltan Köprüsü Olayını anarak Türkiye’nin siyasi tarihine yönelik bir eleştiri getiren hükumet partisinin vicdanları sızlatan icraatı neticesinde sınır dışı ettiği Burhan Kerim’in işgalci ÇKP’nin elindeki akıbetine dair bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan Burhan Kerim’e dair acı gerçeği duyuran gazeteci, sosyal medya hesabı üzerinden haricen iki Uygur Türkünün daha Çin’e teslim edildiğini açıkladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.