DOLAR 13,51560.25%
EURO 15,28410.2%
STERLIN 18,27790.29%
ALTIN 801,790,09
BIST %
BITCOIN 5047473,59%
Ankara
-8°

PARÇALI BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz’in depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi
  • Haberiniz.com.tr
  • Türkiye
  • Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz’in depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi

Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz’in depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi

ABONE OL
24 Kasım 2020 11:36
Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz’in depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, AFAD tarafından yapılan son deprem tehlikesi haritasına göre Trabzon’un deprem tehlikesinin 2, Rize’nin ise 3 kat arttığına dikkati çekerek; Doğu Karadeniz’in depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Karadeniz sahilinin iki sismik hat arasında kaldığını belirten Prof. Dr. Osman Bektaş, “Karadeniz sahili doğudan batıya doğru, güneyden kuzey Anadolu fayı, kuzeyden de sahile paralel yine kuzey Anadolu fayına paralel bir fay ile sınırlandırılmıştır. Yani hem kuzeyde hem güneyde iki fay var. Güneydeki fay çok daha aktif, yıllık hızı 20 milimetre. Kuzeydeki Karadeniz fayı ise çok yavaş hareket eden sinsi bir faydır. Yıllık hızı 1-2 milimetre civarında. Ancak bu Karadeniz fayı üzerinde de gerek Kandilli gerek AFAD’ın istasyonları depremleri algılamaktadır. Yani burası sismik bir hattır. Özetle; Karadeniz sahili iki sismik hat arasında kalıyor.

AFAD tarafından yapılan son deprem tehlikesi haritasına göre Trabzon’un deprem tehlikesi iki kat, Rize’nin deprem tehlikesi ise 3 kat arttı. Bu ne demek; 100 tonluk bir binaya daha önce yataydan 10 tonluk bir deprem etkisi öngörülüyordu, şimdi Trabzon için 20 ton, Rize için 30 ton öngörülüyor. Bunun da anlamı bu yönetmenlikten önce Trabzon-Rize taraflarında yapılan yapı stokları bütünüyle şu anda deprem tehlikesine açıktır. Trabzon ve Rize’nin yapı stoku ne durumdadır sorusu akıllara geliyor. Deprem tehlikesi haritasına göre olabilecek olan depreme karşı dayanıklı mıdır, dayanıksız mıdır? Veya zemin parametreleri ne durumdadır bu bilinmiyor.”dedi.

Dolgu alanlarındaki tehlikeye dikkat çeken Bektaş, “Trabzon ve Rize’de dolgu alanları, sahil kesimindeki özellikle eski plaj üzerine kurulmuş binaların sorgulanması gerektiğini öngörüyoruz. Rize’nin zaten yapı stoku belli. 3’de 1’i tamamen dolgu alanı üzerinde bulunan Rize’nin nüfus yoğunluğu gittikçe artıyor. Bu da deprem riskini artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da 2017 ile 2020 yılı arasında bina yapımı bakımdan rekor kırıldığını kaydeden Bektaş, “Son yapılan çalışmalar şunu gösteriyor ki; burada sı Trabzon’da, Rize’de de olur. 6,6 büyüklüğündeki bir deprem bu bölgede sıvıolabilecek olan en büyük deprem 6,6 büyüklüğünde. Yani başka yerde olabilecek olan depremin aynılaşmaya ve depremin büyümesine neden olur. Bu da felaket olur. Acilen yapı stoklarının kontrol edilmesi lazım ve ‘bölgede deprem olmaz’ algısı ve önyargısından kurtulmamız, depreme hazırlıklı olmamız lazım. İzmir, bunun en önemli örneğidir. İzmir’de yaşanan depremin şiddetinden 2 kat daha fazlasının bu bölgede olması öngörülüyor.”ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeniçağ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.