DOLAR 13,4149-0.46%
EURO 15,1971-0.52%
STERLIN 18,1357-0.68%
ALTIN 793,01-0,06
BIST %
BITCOIN 445526-7,47%
Ankara
-4°

PARÇALI BULUTLU

15 54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İbadet için tahsis edilen yerlere emlakçı ve çaycı açtılar

İbadet için tahsis edilen yerlere emlakçı ve çaycı açtılar

ABONE OL
20 Aralık 2020 14:49
İbadet için tahsis edilen yerlere emlakçı ve çaycı açtılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından müftülüğe ve müftülük tarafından da ibadet ve eğitim için cami derneğine tahsis edilen yapıların çaycı, emlakçı gibi ticarethaneler için kullanıldığı tespit edildi.

Sayıştayın 2019 yılı yerel yönetimlere ilişkin raporunda Konya Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bulgularda dikkat çeken bir bilgi yer aldı.

Rapora göre; 2016 yılında Selçuklu ilçesinde 8 yapı ilçe müftülüğüne tahsis edildi. Müftülük, bu yapıları bir cami derneğine bıraktı. Belediyenin ibadet ve eğitim için verdiği yapılardan sadece birinde Kur’an kursu açıldı.

Sayıştay raporunda, cami derneğinin söz konusu işi ticarete döktüğünü tespit etti. Yedi yapının dükkan olduğu ve buraların emlakçı, çaycı gibi esnafa kiralandığı belirlendi.

Raporda şu bulgulara yer verildi:

“1 adet yapı Kur’an kursu olarak kullanılırken 7 adet yapının Müftülük kararıyla, kiralanması amacıyla cami derneğine bırakıldığı ve dernek tarafindan da muhtelif tarihlerde ticari mahiyette kullanılmak saikiyle (çay ocağı, emlakçı vs.) kiraya verildiği ve gelir elde edildiği yerinde yaptırılan inceleme, yazışmalar, saha fotoğrafları, kiracı bilgi ve kira kontratlarından anlaşılmıştır. Tahsis edilen taşınmazın amacı dışından kullanılması ya da kullandırılması, ticari amaçla ve gelir elde etme saikiyle kiraya verilmesi mevzuata aykırıdır. Bu ve benzeri durumların hâsıl olmaması için idarenin gerekli önlemi alması, tahsisli diğer taşınmaz kullanımlarının takip ve kontrol edilmesi doğru olacaktır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.