DOLAR 13,44970.06%
EURO 15,38270.19%
STERLIN 18,40390.2%
ALTIN 787,690,22
BIST %
BITCOIN 568152-2,29%
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çavuşoğlu’ndan 2020 değerlendirmesi

Çavuşoğlu’ndan 2020 değerlendirmesi

ABONE OL
31 Aralık 2020 11:29
Çavuşoğlu’ndan 2020 değerlendirmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılı değerlendirme toplantısı kapsamında basın temsilcileriyle bir araya geldi. Amerika ile PKK/PYD’nin desteklenmesi, FETÖ’nün himaye edilmesi ve yaptırımlar üzerinden sorunların devam ettiğini söyledi. Rusya ile ilişkilerin olumlu şekilde ilerlediğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, Uygur konusunun Çin’e karşı kullanılmaya çalışıldığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılını değerlendirmek üzere yazılı ve görsel basının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.

Çavuşoğlu, Amerika ile ilişkilerin birçok başlıkta sorunlu olduğunu belirtti. FETÖ ve PYD konusunun Türkiye için hayati bir konu olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, ulusal çıkarlara aykırı taleplere olumlu yanıt verilemeyeceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı, ”ABD ile ilişkilerimiz var olan sorunların gölgesinde geçti. FETÖ sorunu devam ediyor. ABD’nin PKK/YPG’ye yönelik desteği devam etti” dedi.

S-400 ve yaptırımlar gündemin ana başlıklarındandı. Çavuşoğlu, ”Yaptırımın hafif yada ağır olması önemli değil. Siyasi olarak yanlış bir karar egemenlik haklarımıza saldırıdır” dedi.

S-400’ler için bir çalışma grubunun gündeme geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, bunun kurulması için teknik düzeyde görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, ”Daha önce bizim teklif etmiştik sorunu çözelim diye. Şimdi ABD’den teklif geldi. O teklife evet dedik. Uzmanlar düzeyinde görüşmeler başladı” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Ermenistan ile ilişkileri de değerlendiren Çavuşoğlu, ”Rusya ile ilişkilerin olumlu şekilde seyrediyor. YIlın son ziyaretini Rusya’ya gerçekleştirdik. İkili konuların yanında Suriye, libya yukarı karabağ konularını görüştük. İletişimde olmaya devam edeceğiz” açıklamasına yer verdi.

Yunanistan’ın İyon denizindeki kara sularını 12 mile çıkarma kararının da yorumlayan Çavuşoğlu, benzer adımın Ege Denizi’nde atılmaması için Atina’nın uyarıldığını kaydetti. Bu konunun savaş nedeni sayılmasına dönük Meclis’te alınmış karar olduğunu hatırlattı.

Değerlendirme toplantısında Bakan Çavuşoğlu’na Çin ile imzalanan suçluların iadesi anlaşması da soruldu. ”Anlaşmayı Uyguları Türkiye Çin’e teslim edecek diye yorumlamak doğru değil diyen” Çavuşoğlu, anlaşmanın suçluların iadesini kapsadığının altını çizdi.

Türkiye’nin Uygurlar konusunda hassas olduğunu belirten Çavuşloğlu, ”Çin’e bir heyet göndermek istediğimizi Çin’e ilettik” ifadelerini kullandı. Bakan Çavuşoğlu Uygur konusunun bazı ülkeler tarafından Çin’e karşı kullanılmaya çalışıldığını da vurguladı.

Mısır ile ilişkilere ilişkin gelen soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu, istihbarat ve Dışişleri düzeyinde temaslar olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, ”Uluslararası platformlarda birbirimize karşı olmama ilkesine uygun hareket etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.