DOLAR 16,9839 0.93%
EURO 17,4946 -0.29%
ALTIN 983,110,56
BITCOIN 3348731,64%
Ankara
25°

AÇIK

Artık ‘Cumhurbaşkanına hakaret suçu’ devlet yurdunda kalmaya engel

Artık ‘Cumhurbaşkanına hakaret suçu’ devlet yurdunda kalmaya engel

ABONE OL
10 Nisan 2021 16:01
Artık ‘Cumhurbaşkanına hakaret suçu’ devlet yurdunda kalmaya engel
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle artık ‘Cumhurbaşkanına hakaret suçu’ndan mahkum olanlar yurtta kalamayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, öğrenci kasten işlenen bir suçtan dolayı 6 ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmışsa yurtla ilişiği kesilecek. Öğrencinin yurtta kalabilmesi için “Cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkum olmamak” şartı aranacak.

Kararla öğrencinin yurttayken “Cumhurbaşkanın hakaret” gerekçesiyle ceza alması durumunda öğrencinin öğrenimi süresince bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere yurtla ilişiği kesilecek.

YURTLARDA BARINMA ŞARTLARIN KAPSAMI DEĞİŞTİ

Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamı da genişletildi. Buna göre, “taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması” şartı aranacak.

‘Terör örgütlerinin’ eylemlerine katıldığı tespit edilenlerin, devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.