DOLAR 17,9305 0.09%
EURO 18,2978 0.18%
ALTIN 1.022,59-0,02
BITCOIN 4183141,42%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

AB Komisyonu Başkanı Leyen: Mülteciler konusunda Türkiye ile işbirliğini önemsiyoruz
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • AB Komisyonu Başkanı Leyen: Mülteciler konusunda Türkiye ile işbirliğini önemsiyoruz

AB Komisyonu Başkanı Leyen: Mülteciler konusunda Türkiye ile işbirliğini önemsiyoruz

ABONE OL
6 Nisan 2021 17:46
AB Komisyonu Başkanı Leyen: Mülteciler konusunda Türkiye ile işbirliğini önemsiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, “Türkiye’nin AİHM kararlarına uyması önemli” dedi. AB yetkilisi, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi de eleştirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı. İki yetkili de Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi konusunda endişe beyan ederken, Von der Leyen ayrıca hukukun üstünlüğü uyarısında bulunarak “İnsan hakları müzakere edilebilir değildir. AİHM kararları Kavala ve Demirtaş’la ilgili nettir. Türkiye’nin AİHM kararlarına uyması önemlidir” çıkışı yaptı.

‘ERDOĞAN’LA DÜRÜST BİR GÖRÜŞME YAPTIK’

Michel, Ankara temaslarına ilişkin değerlendirmesinde, “Erdoğan’la AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğine ilişkin dürüst bir görüşme yaptık” dedi. Michel, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının endişe yarattığını belirtti. Doğu Akdeniz’deki gerilimin yatışmasının olumlu olduğunu belirten Michel, bu durumun güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Michel, AB Konseyi’nin Türkiye’yle ekonomik işbirliği konusunda ön çalışmalara başlanması için AB Komisyonu’na çağrıda bulunduğunu da ekledi. Michel’in “Libya’daki tüm yabancı savaşçılar çekilmeli” açıklaması da dikkat çekti.

AİHM KARARLARI VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VURGUSU

Ursula von der Leyen ise ‘Erdoğan’la ilişkilere yeni bir ivme kazandırmak için görüştüklerini’ söyledi. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden derin endişe duyduğunu belirten Von der Leyen, “Temel haklar ve hukukun üstünlüğü hayati önemde” ifadelerini kullandı; “Türkiye’nin AİHM kararlarına uyması önemli” dedi.

Von der Leyen, Türkiye’yle daha iyi ilişkilere sahip olmak istediklerini, gidişatı önümüzdeki hafta ve ayların belirleyeceğini belirtti.

SIĞINMACILAR İÇİN YENİ MALİ DESTEK VAADİ

Von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun kısa süre içinde Türkiye’deki sığınmacılara destek için bir önderi getireceğini, sığınmacılar için yardımın sürmesine bağlı olduklarını ve Türkiye’nin de 2016 tarihli sığınmacı anlaşmasına uymasının ‘önemli bir iyi niyet göstergesi olacağını’ söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.