DOLAR 17,2441 1.57%
EURO 17,5680 0.52%
ALTIN 976,611,45
BITCOIN 3464924,61%
Ankara
26°

AÇIK

Zafer Partisi’nden Batı Trakya’daki Türklere Destek

Zafer Partisi’nden Batı Trakya’daki Türklere Destek

ABONE OL
8 Ekim 2021 22:21
Zafer Partisi’nden Batı Trakya’daki Türklere Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Türklere yönelik sorumsuz tavırları, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği önünde protesto edildi. Yunanistan Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapıldı ve binanın önünde siyah Themis bırakıldı.

Batı Trakya’da yaşayan Türklerin seçilmiş müftülerine ve imamlarına yönelik hak ihlalleri, Lozan Antlaşması’ndan doğan yükümlülüklerini yok sayan Yunanistan tarafından hala sürdürülüyor. Türk avukatlardan tarafından 8 Ekim 2021 tarihinde Batı Trakya Türklerine yönelik hak ihlalleri nedeniyle Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği önünde bildiri okundu ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Türk 50 avukatın imzasını taşıyan başvuru metninin, Birleşmiş Milletler’e (BM) iletileceği belirtildi. Protesto eylemi kapsamında Batı Trakya Türklüğünün haklarının tescillendiği Lozan Antlaşması gereği bu hakların güvencesinin Yunanistan’a değil BM’ye ait olduğu vurgulandı.

Zafer Partisi'nden Batı Trakya'daki Türklere Destek

Basın açıklamasında Balkan Savaşlarının neticesinde 1913 yılında Yunanistan’la imzalanan Atina Sözleşmesi’ne dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

Yine 1920 yılında Yunanistan’ın imzalamış olduğu Yunan Sevri olarak adlandırılan Yunanistan’daki Azınlıkların Korunmasına İlişkin Antlaşma ve nihayet Lozan Antlaşması hükümleriyle, hakları uluslar arası hukuk zemininde belirlenen Batı Trakya Türklüğüne karşı Yunanistan’ın bitmek bilmeyen ihlallerine her geçen gün yenisi eklenmektedir.

Yunanistan bu ihlaller karşısında hukuk tanımayan tavrını sorumsuzca sürdürmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin  kararlarını tanımayan, uygulamayan ve evrensel hukukun ilkelerini yerle yeksan eden Yunanistan bu sorumsuz tavrını sürdürmekte ısrar etmektedir.

Düşünün ki Batı Trakya, 21. Yüzyılda hala Türk kimliği inkar edilen ve yasaklanan bir coğrafyanın adı olmuştur.

Düşünün ki Batı Trakya, 21. Yüzyılda hala kendi müftüsünü seçme hakkı uluslar arası hukuk tarafından tanınmasına rağmen bu hakkı gasp edilen bir coğrafyanın adı olmuştur.

Düşünün ki Batı Trakya, 21. Yüzyılda ve 2021 yılında kendi eğitim kurumlarında Cuma namazı kılınmasının kısıtlanabildiği bir coğrafyanın adı olmuştur.“

Yunanistan’a şu sözlerle seslenildi: “Bugün 50 avukat BM’ye müracaat için kolları sıvadık. Yarın binlerce avukatla soydaşlarımızın hakkını müdafaa için geliriz. Hiçbir haksızlık ve hukuksuzluk yaptırımsız kalamaz ve kalmayacaktır! Bu tavrından vazgeç, soydaşlarımızın din ve vicdan özgürlüğüne, milli kimliğini yaşama hakkına göz dikme! Demokrasinin, hukukun, insan haklarının gücüne inanan bir hukuk devleti olmak zorundasın! Bu keyfiyet ve zorbalık soydaşlarımızı sindiremez, yıldırmaz ve bezdirmez. Ancak ve ancak senin tarihine kara bir leke olarak yapışır.”

Türk avukatlar tarafından yapılan bu basın açıklamasında  Zafer Partisi Ankara İl Başkanı Tuğba Demirbağ ve Zafer Partisi’nin üyeleri de katılarak destek verdi.

 

Zafer Partisi'nden Batı Trakya'daki Türklere Destek

Zafer Partisi'nden Batı Trakya'daki Türklere Destek

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.