DOLAR 17,9639 0.05%
EURO 18,3444 0.21%
ALTIN 1.030,65-0,05
BITCOIN 4278630,38%
Ankara
26°

AÇIK

STK-lar “Türk Dünyasının Kültür Başkenti” Şusa’yı ziyaret etti

STK-lar “Türk Dünyasının Kültür Başkenti” Şusa’yı ziyaret etti

Son günlerde, Azerbaycan’da çok sayıda STK'nın işgaldan azad edilmiş Şuşa'ya ziyareti gerçekleştirdi. Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Destek Ajansı tarafından düzenlenen ziyarete çeşitli alanlarda çalışan 200 STK temsilcisi ve blog yazarı katıldı. 

ABONE OL
30 Haziran 2022 18:00
STK-lar “Türk Dünyasının Kültür Başkenti” Şusa’yı ziyaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde, Azerbaycan’da çok sayıda STK’nın işgaldan azad edilmiş Şuşa’ya ziyareti gerçekleştirdi. Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Destek Ajansı tarafından düzenlenen ziyarete çeşitli alanlarda çalışan 200 STK temsilcisi ve blog yazarı katıldı.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresinin STK bölümünün başkanı Vusal Guliyev kurtarılmış topraklara yapılan ziyaretlerin amacı hakkında bilgi verdi:

 

“Hem topraklarımızın işgali sırasında hem de 44 gün savaşları sırasında sivil toplum kuruluşlarının çok aktif oldular. Çeşitli uluslararası forumlardan ülkemizle ilgili gerçekleri dünya toplumuna aktarma, mültecilerimizin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin haklarının korunması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve başka faaliyetlerde ciddi bir çaba sarf ettiler.

Bugünkü Karabağ ziyaretleri, STK’ların sahadaki mevcut durumu ve Ermenilerin 30 yıldır gerçekleştirdiği vandalizmi, Azerbaycan halkının maddi ve manevi mirasını yağmalama ve yok etme politikasını tanımalarına olanak sağlıyor”.

 

Guliyev, ziyaretler sırasında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in öncülüğünde Şuşa başta olmak üzere kurtarılan topraklarda yürütülen inşaat çalışmalarıyla sivil toplum kuruluşlarının tanışma fırsatı bulduğunu söyledi.

 

Sektör başkanı şu ana kadar Karabağ’a 10 STK ziyareti düzenlendiğini ve bu ziyaretlere 1000’den fazla STK temsilcisinin katıldığını söyledi.

 

Ziyaretlerin düzenli olarak devam edeceğini kaydetti.

 

Azerbaycanlı gazeteci, Azhaber Medya Grupu Genal Yayın Yönetmeni Hacıbey Haydarlı Şuşanın Türk dünyası için önemi hakta söyledi:

 

Şuşa Azerbaycan’ın kültür başkenti, Karabağ’ın sembol şehridir. Karabağ’ın incisi Şuşa, ülkemizin kadim tarihine ayna tutmaktadır. Bu şehir milli kültürümüzün merkezi, şiirimizin ve müziğimizin beşiğidir. Eminiz ki, Türk dünyasının kadim kültür beşiği Şuşa, yeniden diriltilecek ve dünyayı kendisine hayran bırakacaktır.

 

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde 2022’yi “Şuşa Yılı” ilan eden bir kararnameyi imzalayıp. Bu yıl yerli ve yabancı çok sayıda gazeteci, genç ve STK temsilcisi Şuşa’yı ziyaret etti.

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Konseyi’nin Bursa’da düzenlediği toplantıda Şuşa, 2023 yılı için “Türk Dünyasının Kültür Başkenti” seçilib.

Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerini müttefiklik düzeyine çıkartan Şuşa Beyannamesi’ de Şuşanın en güzel noktalarından olan Cıdır Düzünde imzalanmıştır. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanmış olan ve içerisinde “müttefiklik” kelimesi geçen ilk belge olan Şuşa Beyannamesi ile taraflar, tüm önemli konularda, uluslararası ve bölgesel kuruluşlarda birbirlerini tam destekleyeceklerini taahhüt ediyor.

 

STK-lar "Türk Dünyasının Kültür Başkenti" Şuşanı ziyaret etti

 

STK-lar "Türk Dünyasının Kültür Başkenti" Şuşanı ziyaret etti

 

STK-lar "Türk Dünyasının Kültür Başkenti" Şuşanı ziyaret etti

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.