DOLAR 13,4618-0.37%
EURO 15,2462-0.44%
STERLIN 18,1649-0.44%
ALTIN 797,06-0,41
BIST %
BITCOIN 4844982,69%
Ankara
-5°

KAPALI

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Kırgız ordusu, Kazakistan’daki protestocularla karşı karşıya gelmeyecek”

“Kırgız ordusu, Kazakistan’daki protestocularla karşı karşıya gelmeyecek”

ABONE OL
6 Ocak 2022 15:29
“Kırgız ordusu, Kazakistan’daki protestocularla karşı karşıya gelmeyecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kazakistan’da Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı düzenlenen protestolar nedeniyle istifa ettiği duyurulmuş, Son olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayla Başbakan Vekili görevini daha önce Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Alihan Smailov’un üstleneceği açıklanmıştı.

Ancak Kazakistan’da olaylar durulmadı hatta daha şiddetlendi. Kazakistan başkenti Nur-Sultan’da 5-19 Ocak tarihleri arasında olağanüstü hal ilan edildi. Ayrıca, 23:00 – 07:00 saatleri arasında olağanüstü hal süresince şehirde sokağa çıkma yasağı getirildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı, KGAÖ devlet başkanlarından yardım istedi. Rusya, Kazakistan’ın yardım talebine olumlu cevap verdi. KGAÖ onay süreci 30 dakikadan az sürdü. Öte yandan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan dün Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Rusya önderliğindeki eski Sovyet ülkelerinin Kazakistan’a barış gücü askeri göndereceğini açıkladı. Ne kadar asker gönderileceği belirtilmedi.

Ancak KGAÖ üyesi Kırgızistan, “Kırgız ordusu, Kazakistan’daki protestocularla karşı karşıya gelmeyecek.” dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı basın sekreteri, “Kırgız askerleri, Kazakistan Cumhuriyeti’ndeki eylemlere katılanlarla hiçbir eylemde bulunmayacak” dedi.

Dünyadan Tepkiler

Kazakistan’da yaşanan şiddet olaylarını kınayan ve hem yetkililere hem de göstericilere sükunet çağrısı yapan ABD yönetimi, halkın anayasal kurumlara saygı duyup bu kurumları savunması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Rusya’ya çağrıda bulunarak, Kazakistan’ın egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu da tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. Reuters’ın aktardığına göre, bir AB sözcüsü, “Şiddet durdurulmalı. Ayrıca tüm taraflara itidal ve durumun barışçıl bir şekilde çözülmesi çağrısında bulunuyoruz. AB ülkede diyaloğu desteklemeye hazır ve istekli” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin ise yaptığı açıklamada, Çin’in Kazakistan’daki durumun mümkün olan en kısa sürede istikrara kavuşmasını ve sosyal düzenin normale dönmesini umduğunu söyledi. Ayrıca Wang, Çin’in Kazakistan hükümetinin, ülkenin iç meselesi olan protestoları düzgün bir şekilde ele alacağına inandığını söyledi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de yaptığı açıklamada, Kazakistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirtti. Dujarric, Kazakistan’da tüm taraflara itidal, şiddetten kaçınılması ve diyalog çağrısı yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.