DOLAR 13,4194-0.87%
EURO 15,2223-0.68%
STERLIN 18,3038-0.56%
ALTIN 792,900,46
BIST %
BITCOIN 565081-0,95%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

02 00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Kazakistan’da görev yapacak yabancı ülke ordu birliklerinin sayıları belirlendi

Kazakistan’da görev yapacak yabancı ülke ordu birliklerinin sayıları belirlendi

ABONE OL
7 Ocak 2022 09:19
Kazakistan’da görev yapacak yabancı ülke ordu birliklerinin sayıları belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kazakistan’da görev yapacak yabancı ülke ordu birliklerinin sayıları belirlendi.

Buna göre,

Rusya – 3000

Beyaz Rusya — 500

Tacikistan — 200

Ermenistan — 70

Kırgızistan – karar verilmedi

Kazakistan’da Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Kazakistan ordusu, Alma-Ata’da kontrolü sağladı. Rus askeri uzmanların göreve başladığı bildirildi.
 • Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Zhomart Tokayev, ülkedeki huzursuzluğun nedenlerini belirlemek ve sorumluları adalete teslim etmek için bir soruşturma ekibi oluşturma talimatı verdi.
 • Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün barışı koruma güçleri Kazakistan’a gönderildi. Rus birliğinden ileri birimler zaten verilen görevleri yerine getirmeye başladı. Rus uzmanlar ve ordu birlikleri Kazakistan’ın farklı bölgelerinde güvenliği sağlamak için görevlendirildi.
 • Kazakistan İçişleri Bakanlığı, Alma-Ata’daki baskınlar sırasında çıkan ayaklanmalarda yaklaşık 2 bin katılımcıyı tutukladı.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan’da yaşananları dışarıdan ülkenin bütünlüğünü bozmaya yönelik bir girişim olduğunu duyurdu.
 • Rusya, terörle mücadele operasyonunun yürütülmesini kolaylaştırmak için Kazakistan ve CSTO’daki müttefikleriyle yakın istişarelere devam edecek.
 • Kazakistan hükümeti, akaryakıt fiyatlarındaki keskin artışın ardından başlayan protestolar ışığında, altı aylık bir süre için sıvılaştırılmış gaz ve benzin için tavan fiyatlarının yanı sıra kamu hizmet tarifelerindeki artışa moratoryum getirdi.
 • Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, aşırılık yanlılarının CSTO askeri personelinin transferini önlemek için Kazakistan’daki havaalanlarına el koyduğunu söyledi.
 • Kazakistan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev, CSTO’ya krizin aşılmasına yardımcı olduğu ve toplu barışı koruma güçlerini gönderdiği için teşekkür etti.
 • Kazakistan’da Aktau şehrinde protestocular havaalanına giden yola Rus birliklerine karşı barikat kurdu. Rus askerlerini istemediklerini duyuran halk, Rus ordusu şehre gelirse karşı koyacaklarını duyurdu.
 • Kazakistan’da görev yapacak Rus uzmanlar, ordu birlikleri ve zırhlı araçlar sevk edilmeye başlandı. İlk uzmanlar bugün Kazakistan’ın farklı bölgelerinde görev yaptılar. Zırhlı birliklerin sevki ise yeni başladı. 2500 askerin sevk edilmesi bekleniyor. Perşembe günü sabah Kazakistan’a gitmek için yola çıkan Rus zırhlı birlikleri Kazakistan’a ulaştı. Kazakistan’ın özellikle Nursultan ve Alma-Ata şehirlerinde güvenliği sağlama görevinde yer alacaklar.
 • CSTO Genel Sekreteri Stanislav Zas: “Kazakistan’da barışı koruma güçlerinin bulunma süresi duruma ve cumhuriyet liderliğinin kararına bağlı olacaktır.”
 • Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) Genel Sekreteri Stanislav Zas: “Kazakistan’a giden barış gücü askerleri “silahlı çetelerin” saldırısı durumunda operasyon sırasında silah kullanabilirler.”
 • Kazakistan’a giden Rusya Devlet Duması Milletvekili Vitaly Milon: “Kazakistan’da Büyük Turan (Türk Devletleri Teşkilatı) fikri bazılarını heyecanlandırmış olabilir. Ülkedeki huzursuzluğun arkasında dış güçler var. Rusya bu duruma yardım edecek.”
 • Kazakistan’da görev yapacak yabancı ülke ordu birliklerinin sayıları belirlendi. Rusya – 3000 Beyaz Rusya — 500 Tacikistan — 200 Ermenistan — 70 Kırgızistan – karar verilmedi.

Dün Neler Olmuştu? TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.