DOLAR 13,59070.78%
EURO 15,30890.3%
STERLIN 18,31880.44%
ALTIN 794,66-0,79
BIST %
BITCOIN 5125082,38%
Ankara
-7°

PARÇALI BULUTLU

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erşat Salihi: Kürdistan bayrağına karşı durduk

Erşat Salihi: Kürdistan bayrağına karşı durduk

ABONE OL
29 Mart 2021 15:00
Erşat Salihi: Kürdistan bayrağına karşı durduk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Irak Türkmen Cephesi eski başkanı Erşat Salihi, Türk kenti Kerkük’te Kürt bayrağının tüm resmi kurumlarda dalgalandırılması kararına ve Güney Kürdistan bağımsızlık referandumuna karşı ciddi bir tavır içinde olduklarını belirtti

Irak Türkmen Cephesi (ITC) başkanlığı görevinden ayrılan Erşat Salihi, dün partisinin Kerkük’te düzenlenen Yürütme Kurulu toplantısında konuştu. 28 Mart 2017’de Kerkük İl Meclisi’nin tüm resmi kurum ve kuruluşlarda Irak bayrağının yanı sıra Kürdistan bayrağının dalgalandırılması kararı ve 25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen Kürdistan bağımsızlık referandumu hakkında da konuşan Salihi, şu ifadeleri kullandı: “Birkaç yıl önce Kerkük İl Meclisi’nde bir karar çıkarıldı, Kürt bayrağı resmi bayraktır diye. Fakat bugün bu kararın nereye vardığını gördünüz. Halkımızın, teşkilatımızın bu karara ve referanduma karşı hükumetin yasal adımlar atmasında büyük bir rol oynadı.”

BARZANİ’NİN REFERANDUMUNA KARŞI DURDUK”

Erşat Salihi, Sputnik’e verdiği demeçte de bağımsızlık referandumu konusunda aynı ifadeleri kullandı. Salihi, “Ben de ITC Başkanı olarak kendi içimizde silahlı teşkilatın kurulmasına öncülük ettim. 2016’da Barzani’nin bağımsızlık referandumunun karşısında ciddi bir şekilde durarak davamızı savunduk” dedi.

Öte yandan Erşat Salihi sosyal medya hesabından da bir açıklama yayınladı. Salihi’nin açıklaması şöyle:

Erşat Salihi: Kürdistan bayrağına karşı durduk

YENİ BAŞKAN HASAN TURAN

ITC Yürütme Kurulu’nun dün Kerkük’te gerçekleştirdiği toplantıda, 2011 yılından itibaren Erşat Salihi’nin yürüttüğü ITC Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Hasan Turan getirildi. Hişam Bayraktar Birinci Başkan Yardımcısı, Heytem Muhtaroğlu ise İkinci Başkan Yardımcısı seçildi. Erşat Salihi’nin de partinin Irak milletvekili olarak görevine devam etmesine karar verildi. Irak Türkmen Cephesi 24 Nisan 1995’te Erbil’de kuruldu. İlk kongresini 1997’de Erbil’de düzenleyen ITC, daha sonraki 2 kongresini Erbil’de, 4 kongresini de Kerkük’te yaptı.

Erşat Salihi ITC’nin 7’inci genel başkanıydı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.