DOLAR 17,9407 0.12%
EURO 18,2631 -0.03%
ALTIN 1.023,280,15
BITCOIN 429886-0,42%
Ankara
28°

AÇIK

İyi Parti’de HDP krizi sürüyor… İşte Müsavat Dervişoğlu’nun açıklamaları
  • Haberiniz.com.tr
  • Siyaset
  • İyi Parti’de HDP krizi sürüyor… İşte Müsavat Dervişoğlu’nun açıklamaları

İyi Parti’de HDP krizi sürüyor… İşte Müsavat Dervişoğlu’nun açıklamaları

ABONE OL
27 Şubat 2021 11:05
İyi Parti’de HDP krizi sürüyor… İşte Müsavat Dervişoğlu’nun açıklamaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, haklarında hazırlanan fezleke TBMM’ye gönderilen HDP’li 9 vekil hakkında, “Biz HDP’yi problemli görüyoruz, terörün gölgesinde görüyoruz. Dolayısıyla ‘Evet’ diyeceğiz” demişti. İYİ Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu ise “Fezlekeleri görmeden, içeriğini bilmeden ve onun hukuki değerlerini anlamadan hemen bir karar verebilmek asla mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, TBMM’ye iletilen fezlekelere ilişkin, “Bu fezlekeleri görmeden, içeriğini bilmeden ve onun hukuki değerlerini anlamadan hemen bir karar verebilmek asla mümkün değildir” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Dervişoğlu, beraberinde parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini (DESOB) ziyaret etti.

TBMM’ye iletilen fezlekelere değinen Dervişoğlu, şunları söyledi:

“Burada grup kararları alınamıyor. Milletvekilleri özgür iradeleriyle oy kullanıyor. Bu, kamuoyunda konuşulduğu ya da varsayıldığı gibi değil. TBMM’de fezlekeler milletvekillerinin hakkındaki isnatlarla ilgili soruşturma ve dava açılmasına izin veren bir soruşturma izni niteliğindedir. Bu fezlekeleri görmeden, içeriğini bilmeden ve onun hukuki değerlerini anlamadan hemen bir karar verebilmek asla mümkün değildir. Kimse, dokunulmazlık kalkacak ve milletvekillerinin vekilliği düşecek gibi görmesin. Bu soruşturma izni benimle ilgili de olabilir başka milletvekili arkadaşımız için de olabilir.”

İYİ Parti Genel Sekreteri Poyraz da fezlekelerin içeriğinin partinin hukukçuları tarafından inceleneceğini belirtti.

Poyraz, şunları ifade etti:

“Bu fezlekelerin hukuk normlarına ne kadar uygun hazırlanıp hazırlanmadığı, ortaya konulan delillerin neler olduğu ve bunlarla ilgili bir eksiklik olup olmadığına ilişkin milletvekillerimiz bilgilendirildikten sonra bu sürece ilişkin el kaldırabilir ya da kaldırmayabilirler. Bu fezlekelerin hepsinin irdelenmesi ve incelenmesi mecburiyeti vardır. Evrensel ve ulusal hukukumuzun da gereği budur. Dolayısıyla bu konuya ilişkin açıklamalarımızı çok net olarak ortaya koyduk. Gelecek fezlekelerin içeriğine ilişkin partimizin hukukçuları, milletvekillerimizi bilgilendirecek. Ondan sonra takdir milletvekillerimizin olacaktır.”

“Kürt sorununa” ilişkin konuşan Dervişoğlu, “Türkiye’de adı ne olursa olsun bir sorun varsa o sorunla ilgili İYİ Partinin de projeleri var. Sorunları doğru algılayarak aklı hâkim kılarak, bölgenin de gerçeklerini doğru kavrayarak sorunların üstesinden gelmek mümkün. Türkiye’de birçok alanda sorun var. Birçok sorun da ertelene ertelenen büyüyerek gelmiş. Bazı sorunlar da yanlış uygulamalar yüzünden kangren haline dönüştürülmüş. Büyük sorunların yaşandığı yerde gelişmemişlikten kaynaklı halkın sorunlarıyla neşet eder. Bu sorunların insanlık sorunu boyutuna ulaşmadan çözülmesini temelin de siyasilerin görevidir. Bu bir toplumsal meseledir. Bu bir kültürel meseledir. Sosyal açıdan kültürel açıdan, ekonomik açıdan, bölge gerçekleri açısından bölgede olup bitenleri doğru bir biçimde analiz edip, doğru bir yol haritası çizmeye çalışıyoruz ” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.