DOLAR 17,9670 0.26%
EURO 18,3311 0.46%
ALTIN 1.027,000,41
BITCOIN 4280103,63%
Ankara
26°

AZ BULUTLU

Erdoğan’dan Erbaş’a Destek!

Erdoğan’dan Erbaş’a Destek!

ABONE OL
13 Eylül 2021 15:14
Erdoğan’dan Erbaş’a Destek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyarbakır’da kanaat önderleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Telefonla toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemdeki çıkışlarıyla tepki çeken Erbaş’a destek verdi. Öte yandan söz konusu STK’ların hangileri olduğu ve onlar adına kimlerin toplantıya katıldığı açıklanmadı.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Erbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın bu topraklarda İslam’la müşerref olan ilk şehir olduğunu söyleyerek, “Peygamber Efendimizin irtihalinden 7 sene sonra sahabe-i kiram insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için Diyarbakır’a kadar gelmiş.” ifadesini kullandı.
Prof. Dr. Erbaş, ümmetin ve insanlığın büyük sorunları olduğuna ve sorunların yanında ümmetin birbiri ile çekişmemesi gerektiğini söyleyerek “Yüce Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de ‘Allah ve Resulüne itaat edin, birbirinize düşmeyin, sonra zayıflarsınız ve zaferi elden kaçırırsınız. Sabredin, kuşkusuz Allah sabredenlerle beraberdir’ buyuruyor. Bizim birbirimize düşmememiz, birbirimizle uğraşmamamız gerekiyor. İşte ayet-i kerimede Rabb’im bunlara fırsat vermeyin diye bizi uyarıyor.” ifadelerini kullandı.

Sorunların çözümünde kanaat önderlerine, STK’lere, vakıflara, derneklere ve öğretmenlere önemli vazifeler düştüğünü dile getiren Erbaş, “Sorunlarımızı ilimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle çözeceğiz inşallah. Bir asırdır coğrafyamızda uygulanan fitne ve kurdukları kirli senaryolar, iyilik için bir araya gelen kanaat önderleri ve STK’ler sayesinde tutmadı.” görüşünü paylaştı. Öte yandan bu STK’ların neler olduğu, onlar adına kimlerin katıldığı duyurulmadı.

Türkiye Diyanet Vakfının, dünyanın 149 ülkesinde çalışma yürüttüğünü söyleyen Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oradaki insanlara kurban eti dağıttığımızda gözyaşları içerisinde ‘Türkiye’den buralara kadar gönderen insanlardan Allah razı olsun’ diye dua ediyorlar. Bizim, bu kadar düşmanların saldırılarına karşı nasıl ayakta durduğumuzu sanıyorsunuz. İşte bu insanların bizlere ettikleri dualar sayesinde ayaktayız elhamdülillah.”

Toplantıya, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Diyarbakır Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, STK temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle düzenlenen toplantıda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile telefonda görüşerek, katılımcılara hitap etti. Erdoğan, icazetlerini alan hafızları gözlerinden öptüğünü söyledi.

Erdoğan: “Özellikle son dönemlerde, Diyanet camiamız üzerinde bazı spekülatif olaylar cereyan ediyor. Tabii ki bu olaylar beni de ciddi manada üzüyor. Fakat sizlerin birlik, beraberlik, dayanışma, kardeşlik içerisinde duruşunuz inanıyorum ki o grupların, arzuları istikametinde devamına inşallah fırsat vermeyecektir. Burada hep beraber sizin sergileyeceğiniz duruş birliktir, beraberliktir, kardeşliktir. Ve bir de tabii Allah’ın ipine toptan sımsıkı sarılışımızın bir ifadesidir. ” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da bu anlayış içinde olanları gördüğünü, onları tebrik ettiğini dile getiren Erdoğan, “Rabbim yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Allah’tan “sırat-ı müstakim” üzere yaşamayı nasip etmesi temennisinde bulunan Erdoğan, “Çünkü ne varsa inanıyorum ki birlik, beraberlik içerisinde, bu yolda devam etmekte var. Bunun için de yaptığınız çalışmalar çok büyük önem arz ediyor. Özellikle bölgede sizlerden çok büyük hizmetler bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.