DOLAR 17,9451 0.16%
EURO 18,3140 0.28%
ALTIN 1.030,870,79
BITCOIN 4297743,28%
Ankara
28°

AÇIK

AYM Gergerlioğlu ile ilgili ret kararının gerekçesini açıkladı

AYM Gergerlioğlu ile ilgili ret kararının gerekçesini açıkladı

ABONE OL
2 Nisan 2021 11:00
AYM Gergerlioğlu ile ilgili ret kararının gerekçesini açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa Mahkemesi’nin HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili başvurusunun gerekçeli kararı açıkladı

Yüksek Mahkeme, Anayasa’da konu ile ilgili başvuru imkanı tanınmadığını, dolayısıyla işlemin Anayasa Mahkemesi’nin inceleme görev ve yetkisinin dışında olduğuna hükmetti.

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun TBMM’de milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde sayılması için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru, 31 Mart’ta toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda reddedilmişti.

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında, “kesin hüküm giyme veya kısıtlanma hali söz konusu olduğunda milletvekilliğinin düşmesi için Genel Kurul tarafından karar alınması koşulu aranmakta, sadece ilgili milletvekili hakkındaki kesin hükmün Genel Kurula bildirilmesi biçimindeki usulün yerine getirilmesi yeterli olmaktadır” denildi. Kararda, Anayasa’da konu ile ilgili başvuru imkanı tanınmadığını, dolayısıyla işlemin Anayasa Mahkemesi’nin inceleme görev ve yetkisinin dışında olduğu bildirildi.

Kararda, “Söz konusu milletvekilliğinin düşmesi haline ilişkin olarak iptal istemiyle aynı amaca yönelik bulunan başka adlar altında yapılan taleplerin incelenebilmesi de mümkün değildir” diyen Anayasa Mahkemesi, talebin yetkisizlik nedeniyle reddine oy birliğiyle kararlaştırdı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.