DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
STERLIN 18,27130.23%
ALTIN 792,100,29
BIST %
BITCOIN 4832280,62%
Ankara
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15 50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ali Babacan’dan Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilmesi hakkında olay değerlendirme!
  • Haberiniz.com.tr
  • Siyaset
  • Ali Babacan’dan Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilmesi hakkında olay değerlendirme!

Ali Babacan’dan Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilmesi hakkında olay değerlendirme!

ABONE OL
12 Şubat 2021 17:17
Ali Babacan’dan Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilmesi hakkında olay değerlendirme!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi genel başkanı Ali Babacan, Nevşin Mengü’nün programında değerlendirmelerde bulundu.

Nevşin Mengü’nün sorduğu “ilk dört madde ile ilgili spekülasyon şu aşamada çok, HDP’den böyle bir teklif gelse…” sorusuna, Babacan “Şu anda bunları tartışmak için uygun bir iklim yok ülkede, onun için hiçkimse ile konuşmuyorum bu konuda yanıtını verdi.

Mengü’nün “Uygun iklim olsa tartışırmısınız” sorusuna ise Babacan “Günün birinde ülkenin siyasi zemini, toplumsal zemini daha güçlü bir hale gelir, -şuanda ciddi çatlaklar oluşmuş durumda-, yıllardır uygulanan kutuplaştırma siyaseti, germe siyaseti, toplumun bazı kesimlerinin ötekileştirilme siyaseti malesef ülkemize yaralar açmış durumda. Öncelikle bu yaraların iyileşmesi gerekiyor.”

Mengü : “Daha iyi anlamak için soruyorum, Zemin değişse ilk dört maddeyi de tartışırız mı demek istiyorsunuz?”

Babacan: ” O gün ki şartlarda tartışılması gerekirse belki tartışılır. Ama bugün konuşulacak bir zemin yok. Günü geldiğinde de, rahat bir tartışma ortamında da, Eğer toplumsal mütabakat, siyasi mutabakat dört maddeyi koruma olarak da şekillenebilir bilemiyorum. Farklı şekilde de şekillenebilir. Bu günden çok ileriye doğru tahminler yapmak doğru değil. Dolayısyla o konular bugün için bizim gündemimizde yok. Bugün için gündemimizde yok ne demek? O maddeleri değiştirmek gündemimizde yok, sadece sistem değişikliği ile şu anda meşkulüz.

Günün birinde, zemin ve şartlar daha uygun olduğunda hepsi konuşulabilir.  Ama konuşmak demek değiştirmek anlamına da gelmiyor. Konuşulur, ülkedeki mutabakat o maddenin korunması gerektiği şeklinde olabilir başka bir mütabakat şekli de olabilir. Önemli olan şuan bir asgari müşterekte buluşabilmek. Ülkeyi bazı konularda germek, daha çatlaklarla başlamak değil. Yeni Anayasayı onun için hiç gerçekçi görmüyorum. Şu ortamda hiç gerçekçi değil. Önemli olan çok acil bir şekilde sistem değişikliği.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.