DOLAR 16,9839 0.93%
EURO 17,4946 -0.29%
ALTIN 983,110,56
BITCOIN 3348731,64%
Ankara
25°

AÇIK

AK Parti Sözcüsü Çelik: Laikliğin Anayasa’da kalmasını istiyoruz, çıkartılamaz
  • Haberiniz.com.tr
  • Siyaset
  • AK Parti Sözcüsü Çelik: Laikliğin Anayasa’da kalmasını istiyoruz, çıkartılamaz

AK Parti Sözcüsü Çelik: Laikliğin Anayasa’da kalmasını istiyoruz, çıkartılamaz

ABONE OL
13 Eylül 2021 21:57
AK Parti Sözcüsü Çelik: Laikliğin Anayasa’da kalmasını istiyoruz, çıkartılamaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Sözcüsü Çelik, laiklik konusundaki tutumlarının net olduğunu savunarak, “AK Parti’nin laiklik konusuyla ilgili duruşu nettir. Anayasa’da kalmasını istiyoruz, kesinlikle çıkartılamaz” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, laiklik konusundaki tutumlarının net olduğunu belirterek, “AK Parti’nin laiklik konusuyla ilgili duruşu nettir, tüzüğümüzde vardı. Anayasa’da kalmasını istiyoruz, kesinlikle çıkartılamaz. Laiklik etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda barışı sağlayan bir mekanizma” dedi.

Partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Sakarya Zaferi’nin 100. yılının idrak ettiğimiz dönemdeyiz. Bu safer dönüm noktalarından bir tanesidir. Düşmana dur diyerek bu toprakların ebediyen topraklarımız olacağını bir kez daha ilan edilmiştir” sözleriyle konuşmasına başladı.

“Bu sene içinde 130 terör eylemi engellendi” diyen Çelik, “Terörle mücadele operasyonları güçlü bir şekilde devam ediyor. Eren operasyonları 15 bölgede sürüyor. TSK’nın Irak’ın kuzeyinde başlattığı Pençe operasyonları da devam ediyor” diye konuştu.

‘Mısır İle Normalleşme Süreci Yaşanıyor’
Ömer Çelik, Mısır ile ilişkilerde normalleşme sürecinin yaşandığını söyleyerek, “Bundan memnuniyet duyuyoruz. Haftalık 21 seferle THY, Afrika’da en çok seferi Kahire’ye düzenliyor. 2020 yılında ticaret hacmimiz 4.85 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2. toplantının Ankara’da yapılması ilişkilerin 1 adım daha ileri gidildiğini gösteriyor. Hem ilişkilerin güçlendirilmesi, hem 2 ülkenin daha stratejik konularda ilerlemesi son derece önemlidir” görüşünü dile getirdi.

‘Kurumlar Giderek İşlevsizleşiyor’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazdığı kitabın gelirinin AFAD’a bağışlanacağını aktaran Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kitabı yayınlandı. Bu kitap ülkemizin siyasi ve çeşitli konulardaki liderlik ettiği konuları anlatıyor. BM’deki çifte standart meselesidir. BM’nin meşruiyet, kapsayıcı sorunları var. Cumhurbaşkanımız BM toplantılarına katıldığında yüksek sesle bunları ifade etti. Veto konusundaki imtiyazın ortadan kalkması gibi konularda bu kitapta sadece eleştirileri değil değerlendirmeleri de okumak mümkün olacaktır. Aslında kurumların giderek işlevsizleştiği dönemin içerisinden geçiyoruz. Bu kitapta Türkiye’nin hangi reform önerilerinde bulunduğu görülecektir. Bu kitaptan gelecek gelir AFAD’a bağışlanacaktır” diye konuştu.

‘Muhabirin Davranışlarına Yönelik Bir Tutumdur’
Çelik, FOX TV muhabirinin basın toplantısına alınmamasıyla ilgili, “Bazılarının takıntılı şekilde ağır ifadeleri olsa da kişiselleştirmemeye çalışıyoruz. Hepiniz buraya gelip katılıyorsunuz. Söz konusu muhabir, 3-4 ayda buraya gelen bir kişidir. Şimdiye kadar hiçbir şekilde engellenmesi söz konusu olmamıştır. Bunu kendisi de ifade ediyor. Bu arkadaşımız uyarıldığında sürekli olarak burada sıkıntı çıkmıştır. FOX yönetimine de bu iletilmiştir. Diğer muhabirlerle hiçbir problem olmamıştır. Bu şahsi bir problemdir. Bu kurumların kuralları var. Buradaki kurallara uyulmasını da isteriz. Kurumsal değil, muhabirin davranışlarına yönelik bir durumdur. Hiçbir şekilde kişiselleştirmemeye çalışıyoruz. Öylesine sıralı yalanlar söyleniyor ki yazık olan tarafsız gazetecilerin emeğine oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Zannetmesinler Ki Zaaftır’
Çelik, Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek’in iddialarını yalanlayarak, “Sözcü’den Deniz Zeyrek de bir yazı yazdı. Baştan aşağı yalan. Ortak bir dostumuz varmış da kendisine bir şey söylemişim de “Ben de bunu diyorum” gibi bir tavra girdi. Benim Kültür ve Turizm Bakanlığım sırasında Devlet Opera ve Balesi ile ilgili yalan bir haber yapıldı. Kendilerine ulaşıp anlattık. Başka bir kanalla yapılan şeyi, tamamen kişiselleştiriyorlar. Bahsedilen şahsın tahammül ettiğimiz davranışlarına tahammül edeceklerini sanmıyorum. FOX ile bir derdimiz yok. Biz hangi sorudan çekinmişiz, çekinecekmişiz? Biz belli sınırlar içinde duruyorsak zannetmesinler ki zaaftır” diye konuştu.

‘Laiklik Barışı Sağlayan Bir Mekanizma’
Sözcü Çelik, AK Parti’nin laiklik konusundaki tutumunun net olduğunu savunarak, “Sayın Resul Tosun’un da Engin Özkoç’un da ifadelerine katılmıyoruz. AK Parti’nin laiklik konusuyla ilgili duruşu nettir, tüzüğümüzde vardı. Anayasa’da kalmasını istiyoruz, kesinlikle çıkartılamaz. Laiklik etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda barışı sağlayan bir mekanizma. Bir laiklik prensibinin Anayasa’da korunması gerektiğini düşünüyor. Laikliğin istismarıdır laikçilik. AK Parti iktidara geldiği ilk günden beri Laiklik prensibini güçlü bir şekilde korumuştur” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.