DOLAR 17,9449 0.15%
EURO 18,2766 0.08%
ALTIN 1.022,770,10
BITCOIN 431212-0,74%
Ankara
28°

AÇIK

Şarkı Söylemek, Enstrüman Çalmak Kanser Tedavisine Bağlı Yorgunluğu Azaltıyor

Şarkı Söylemek, Enstrüman Çalmak Kanser Tedavisine Bağlı Yorgunluğu Azaltıyor

ABONE OL
29 Eylül 2021 17:10
Şarkı Söylemek, Enstrüman Çalmak Kanser Tedavisine Bağlı Yorgunluğu Azaltıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kansere bağlı yorgunluk, kanser tedavisi gören hastaların yaklaşık yüzde 90’ında görülüyor. ABD’de  yapılan bir çalışma,  müziğin kanser tedavisine bağlı yorgunluğu azalttığını ortaya koydu.

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal,  yorgunluğun kanser hastalarında oldukça sık rastlanan önemli bir sorun olmasına rağmen,  bu sorunun tedavisine yönelik tedavi yöntemlerinin oldukça kısıtlı olduğunu kaydetti.

Kansere bağlı yorgunluğun kanser tedavisi gören hastaların yaklaşık yüzde 90’ında görüldüğünü belirten  Prof. Dr. Turhal,  şunları söyledi:

”Özellikle hastaneye yatmış hastalarda bu daha da önemli bir sorundur. Bunun tanımı hastayı rahatsız eden, devamlı süren ve hastanın ‘yorgunluk’ diye tarif ettiği durum olarak açıklanmaktadır. Bu durumdaki hastalar daha uzun süre hastanede kalmakta ya da bu hastaların hastaneye tekrar tekrar yatışları gerekmektedir. Bu sıkıntı hastaların günlük aktivitelerini yapmalarına ve sağlık ilintili yaşam kalitelerinin bozulmasına neden olup, sonuç olarak da genel sağ kalımı etkilemektedir. Hastaların yaklaşık yüzde 60’ı, yorgunluk şikayetlerine yapılan müdahalelerin yeterli olmadığını düşünmektedir.”

”Müzik tedavisi tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde uygulanıyor”

Müzik tedavisinin, ABD’de Ulusal Kanser Enstitüsü’ne bağlı merkezlerin yaklaşık yüzde 50’sinde tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde kullanıldığına işaret eden  Prof. Dr. Serdar Turhal,  ”Burada eğitimli müzik tedavisi uzmanları, müzik bazlı uygulamaları tedavi amaçlı kullanmaktadırlar. Bu müzik uygulamaları aktif veya pasif olarak değerlendirilebilir. Aktif müzik tedavilerinde hastalar şarkı söylemekte, müzik enstrümanları çalmakta, şarkı sözleri yazmakta ya da dinlenilmesi için müzik eserlerini seçmektedirler. Bu eserleri seçtikten sonra da şarkıların seçimlerindeki düşünceleriyle ilgili paylaşımlarda bulunuyorlar” dedi.

”Aktif müzik tedavisi kanser tedavisine bağlı yorgunluğu azaltıyor”

Müziğin hastalara faydalı olduğunu gösteren son çalışmanın New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Serdar Turhal, çalışmaya ilişkin şu bilgileri verdi:

”Araştırma 436 hastayla gerçekleştirilmiştir. Bu hastalar kan kanseri, meme kanseri, sindirim sistemi kanseri ve jinekolojik kanserleri olan hastalardı. Bu hastalardan 360 tanesine aktif müzik tedavisi, 76 tanesine de pasif müzik tedavisi uygulanmıştır. Bu tedavi uygulamalarının süresi 20-30 dakikayla  sınırlıdır. Sonrasında hastaların yorgunluğu değerlendirilmiştir. Bu çalışmada pasif müzik tedavisine kıyasla, aktif müzik tedavisinin daha yüksek oranda, hastaların kendisini iyi hissetmesine ve yorgunluklarının azalmasına katkıda bulunduğu gösterilmiştir.”

Kaynak: AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.