DOLAR 13,59780.86%
EURO 15,36160.72%
STERLIN 18,37450.83%
ALTIN 801,930,11
BIST %
BITCOIN 5217827,12%
Ankara
-4°

PARÇALI BULUTLU

18 18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Koca’dan başhekimlere mektup: Nöbet düzenlemelerini mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmalıyız

Koca’dan başhekimlere mektup: Nöbet düzenlemelerini mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmalıyız

ABONE OL
10 Kasım 2021 15:05
Koca’dan başhekimlere mektup: Nöbet düzenlemelerini mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmalıyız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da asistan hekim Rümeysa Berin Şen’in 36 saatlik nöbet sonrası geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmesinin ardından nöbet saatlerine yönelik tartışmalar devam ediyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ildeki Eğitim Araştırma Hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinin başhekimlerine, asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusunda mektup gönderdi.

Sağlık Akanı Fahrettin Koca, asistan hekim Rümeysa Berin Şen’in 36 saatlik nöbet sonrası geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından 81 il sağlık müdürlüğüne “Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri” başlıklı gönderilen nöbet mevzuatına uyulması gerektiğini söyledi.
Türkiye genelinde toplam 136 başhekime gönderilen mektupta şu ifadeler yer buldu;

“Saygıdeğer başhekim arkadaşım,

Bu mektubum, son derece önemli bir konuyu sizinle hasbihal amacı taşıyor. Gerek sağlık hizmetlerinde gerek bu hizmetlerin sürdürülmesi için yapılan planlamalarda yaşanan bazı sorunlar için birinci derecede farkındalık sahibi kişiler sizlersiniz. Gösterdiğiniz çaba, özellikle, yaşadığımız süreç açısından takdire şayandır. Şahsım ve ilgili tüm yönetici arkadaşlarım adına teşekkürlerimi tekrar ifade etmek isterim.

1.11.2021 Tarih ve 95796091-010.07 Sayılı Genelgemiz, İl Sağlık Müdürlüğünce tarafınıza ulaştırıldı. Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri Konulu Genelge, çözümü aciliyet gösteren bir sorun için kararlı, kalıcı adımlar atmanızı gerektiriyor. Uzun ve yıpratıcı olan çalışma sürelerini azaltmakta, nöbet düzenlemelerini yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmakta tam bir irade ortaya koymalıyız. Bu konuda sizinle yakın, titiz bir diyalog içinde olacağız.

Asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusundaki kararlılığımızın en iyi örneklerinden birini sizin vereceğinize inanıyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.