DOLAR 13,61800.17%
EURO 15,2600-0.23%
STERLIN 18,3054-0.05%
ALTIN 793,89-0,08
BIST %
BITCOIN 498937-2,45%
Ankara
-7°

PARÇALI BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kalp krizi riski kışın neden artıyor?

Kalp krizi riski kışın neden artıyor?

ABONE OL
29 Kasım 2021 00:42
Kalp krizi riski kışın neden artıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, havanın soğumasıyla vücuttaki atar damarlarda büzüşme geliştiğini ve vücudu sıcak tutabilmek için kan akımının hızlandığını belirterek, ”Bu nedenle tansiyon genelde soğuk aylarda sıcak aylara göre daha yüksek olur. Ayrıca kışın kolesterol seviyesinde yükselme de kaydedilir. Bu unsurlar kalp krizi geçirme riskini artırabilecek niteliktedir” dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, havanın soğumasıyla vücuttaki atar damarlarda büzüşme geliştiğini ve vücudu sıcak tutabilmek için kan akımının hızlandığını belirterek, ”bu nedenle tansiyon genelde soğuk aylarda sıcak aylara göre daha yüksek olur. Ayrıca kışın kolesterol seviyesinde yükselme de kaydedilir. Bu unsurlar kalp krizi geçirme riskini artırabilecek niteliktedir” dedi.

Birçok çalışmanın kış aylarında kalp krizi geçirme riskinin arttığını kanıtladığını ifade eden Doç. Dr. Süha Çetin, kalp krizi riskini azaltmak için neler yapılabileceğini anlattı. Doç. Dr. Süha Çetin, şunları kaydetti:

”Hava soğuduğunda vücuttaki atar damarlarda vazokonstriksiyon (damarlarda büzüşme) gelişir ve vücudu sıcak tutabilmek için kan akımı hızlanır. Bu nedenle tansiyon genelde soğuk aylarda sıcak aylara göre daha yüksek olur. Ayrıca kışın kolesterol seviyesinde yükselme kaydedilir. Bu unsurlar kalp krizi geçirme riskini artırabilecek nitelikte. Vücudun ısısının düşmesi, vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düşmesi anlamına gelir. Bu durumda vücut kendisi yeteri kadar enerji üretip çekirdek ısısını tutamadığından oluşur ve kalp krizi geçirme açısından tehlike arz eder.”

Çocuklar ve yaşlıların kalp krizi geçirme riski daha fazla

Özellikle çocuklar ve yaşlıların (65 yaş üstü) bu açıdan risk altında olduğunu da belirten Doç. Dr. Süha Çetin, yaşlıların cilt altı yağ dokusu veya soğukluğu hissetme duygusunun azalma gösterebildiğini ve dolayısıyla ‘soğuk tehlikesini’ hissetmeyebileceğini ifade etti.

Çetin, ‘’kışın havanın soğuk olması haricinde rüzgar ve yağmur da vücut ısısının düşmesine neden olabilir. Özellikle rüzgâr önemli bir rol oynamakta çünkü vücudumuzu saran ısınmış havayı çabucak yok edebilir. Bu bağlamda kışın yaşlı insanlarda koroner arter hastalığı mevcutsa ‘angina pectoris’ dediğimiz göğüste baskı hissi veya kalp krizi gerçekleşebilir’’ dedi.

Kışın kalbi koruma stratejisi oldukça kolay

Doç. Dr. Süha Çetin, öncelikle vücudun normal sıcaklığını korumanın önemine işaret ederek, ”sıcak tutan giysilere önem vererek kalın giysiler altında sıcaklığın kalmasını sağlayarak soğuğa karşı bir izolasyon oluşturulabilir. Özellikle ellerden, ayaklardan ve baştan sıcaklık ciddi anlamda kaybedilebileceği için şapka takıp eldiven, yün çorap ve sıcak tutan botlar giymek önem taşıyor” bilgisini verdi.

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.