DOLAR 17,9524 0.2%
EURO 18,2874 0.19%
ALTIN 1.019,51-0,22
BITCOIN 418565-2,49%
Ankara
28°

AÇIK

Aile Bakanı Derya Yanık aslında suç işledi, neden mi?

Aile Bakanı Derya Yanık aslında suç işledi, neden mi?

ABONE OL
24 Nisan 2021 19:08
Aile Bakanı Derya Yanık aslında suç işledi, neden mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Aile Bakanı Derya Yanık, 23 Nisan nedeniyle koltuğunu devrettiği çocuğun koruma altında tutulduğunu açıkladı; Ramazan diye çocuğa çay ve çikolata ikram etmediğini söylemişti. Yanık’ın bu açıklamaları gündeme bomba gibi oturmuş ve eleştirilere neden olmuş;  vatandaşlar sosyal medydan bakan Yanık’ı  #deryayanıkistifa etiketi ile istifaya davet etmişti.

Ancak meselenin bir diğer boyutu, Aile Bakanı Derya Yanık’ın, koruma altındaki bir çocuğu teşhir etmesi idi.

Konuyu Haberiniz.com Hukuk Danışmanı Av. Melike Karaaslan’a sorduk. Karaaslan’ın konuyla ilgili değerlendirmesi şu şekilde;

“Aile Bakanı olarak göreve getirilen Derya YANIK’ın 23 Nisan için koltuğuna devlet koruması altında bir çocuğu oturtması, bu çocuğun görüntülerini hiçbir şekilde sansür uygulamadan yayınlaması suç teşkil etmektedir.
Öncelikle belirtmek gerekir ki, kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliği bağlamında kişilerin rızaları olmadan fotoğrafları ile isim gibi kişisel bilgilerinin kamuyla paylaşılması suç teşkil etmektedir. Çocukların bu bilgilerinin yayınlanması için rızasının olması hukuki olarak fiil ehliyetleri bulunmaması nedeniyle önem arz etmemektedir. Bu konuda, rıza verme hakkı anne ve babaya aittir. Ancak, yeni bakanın koltuğa oturttuğu çocuğun devlet koruması altında olması nedeniyle bu çocuğun anne ve babasının çocuk üzerinde ebeveynlik hakları da bulunmamakta, bu nedenle de çocuğun kişisel verilerinin yayınlanması için rıza gösterme yetkileri de bulunmamaktadır. Burada çocuğun üzerindeki ebeveynlik haklarını kullanma yetkisine sahip kurum ise devlettir. Bakan, devletin bu yetkisini kendi şahsi çıkarları için açıkça suiistimal etmiştir.

İkinci olarak değinilmesi gereken husus da şudur: Bir hukukçu olarak Derya YANIK’ın çocuğun üstün yararı kavramından haberdar olması gerekmektedir. Hukukumuz çerçevesinde çocuğun üstün yararı çok önemli bir kavramdır. Bu bağlamda, çocukların korunması maksadıyla “Çocuk Koruma Kanunu” adıyla özel bir kanun mevcuttur ve yine bu amaçla, çocuklarla ilgili yapılan yargılamalar gizli yürütülmekte, çocukların kişisel bilgilerinin kamuya duyurulmaması için üstün tedbirler alınmaktadır. Çocuğun üstün yararının korunması maksadıyla Aile Mahkemesi Hakimleri evli ve çocuk sahibi kişiler arasından; Çocuk Mahkemesi hakimleri ise çocuk psikolojisi alanında eğitim almış hakimler arasından seçilmektedir. Ancak yeni atanan bir “Aile Bakanı”nınşahsi çıkarları için kamu görevini kullanarak çocuğun üstün yararını bu derece zedelemesi kabul edilemez niteliktedir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.