DOLAR 16,3753 0.12%
EURO 17,5985 0.18%
ALTIN 975,400,31
BITCOIN 472038-3,17%
Ankara
20°

AÇIK

Travers Nedir? Travers Türleri Nelerdir?

Travers Nedir? Travers Türleri Nelerdir?

ABONE OL
1 Temmuz 2021 12:08
Travers Nedir? Travers Türleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlığın en başından beri temel ihtiyaçlardan olan ulaşım, tekerlek ile başlayan ve bugün havayolu, denizyolu, karayolu ve demiryolu gibi araçlarla devam eden bir kavramdır.

Her ulaşım tipinin kendine has yolları ve gidiş şekilleri bulunmaktadır. Demiryolu bu bakımdan diğer ulaşımların aksine kendi yolunu kendi döşemek zorunda olan bir ulaşım tipidir.

Arazi belirlendikten sonra yere dökülecek balansların üzerine ahşap travers bırakılır, ardından da demir raylar döşenir.

İkinci ekipman bir demiryolunun belkemiği olarak öne çıkmaktadır.

Travers Türleri Nelerdir?

Ahşap, demir veya betonarme gibi türleri bulunduğundan farklı şekillerde imal edilmektedir. Ancak ahşap olanı bazı niteliklere göre öne çıkmaktadır. Esnek yapısı nedeniyle betonarmeye göre daha dayanıklı, yapım ve bakım maliyetleri sebebiyle demire göre daha uygundur.

Üretim süreci de diğer türlere göre daha hızlıdır. Betonarme için birkaç malzemenin birleşmesi, demir için yüksek sıcaklıkta fırınlar gerekirken, ahşap için yalnızca bir kesim fabrikası sayesinde üretilmektedir.

Ancak her türün kendine uygun kullanım alanları vardır, demiryolunun mesafesine ve rotasına bağlı olarak üçünden biri uzmanların çalışmalarına göre seçilmektedir. Eğer siz de ihtiyacınıza uygun ve özenle üretilmiş bir ahşap travers istiyorsanız  https://salkimorman.com.tr/ahsap-travers.htm  sayfasından edinebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.