DOLAR 17,2301 1.46%
EURO 17,5346 0.27%
ALTIN 961,71-0,10
BITCOIN 3460674,91%
Ankara
26°

AÇIK

Kiril Alfabesi – Okeanos Tercüme

Kiril Alfabesi – Okeanos Tercüme

ABONE OL
13 Haziran 2022 16:23
Kiril Alfabesi – Okeanos Tercüme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya üzerinde yazı dili olarak farklı alfabe kategorileri görülebilir. Slav dillerinin yazılmasında kullanılan alfabeye Kiril alfabesi denir. Yaygın olmasa da bazı bölgelerde Slav olmayan dillerin yazımında da kullanılabilir.

 

Kiril alfabesi başta Rusya olmak üzere, bölgede Sovyetler Birliği’nin dağılması ile kurulan birçok ülkede benimsenmiştir. Slav dilleri olarak bilinen dillerin yazımında kullanılır. Alfabenin ilk olarak 9. Yüzyılın başlarında ortaya çıktığı bilinmektedir ve alfabeyi oluşturan Aziz Kiril’in adı ile anılmıştır.

 

Kiril Alfabesinin Özellikleri

Kiril yazımı, Rus alfabesi ile karıştırılsa da kiril alfabesini kullanmada Rusya tek değildir. Kiril alfabesi, temeli aynı olsa da kullanıldığı ülkeye göre farklı sesleri barındırabilir. Örneğin, Rusya’nın kullandığı alfabe 10 ünlü, 21 ünsüz ve 2 adet tonlama işareti olmak üzere toplam 33 sesten oluşur. Ukrayna’nın kullandığı versiyonda se üç seste farklılık görülmektedir.

 

Kiril alfabesinde vurgulama çok önemlidir. Kelimelerin anlamı vurgulamanın yapıldığı yere göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple, yazı dilinde de vurgulama işareti kullanılır. Harflerin üzerinde ve altında bulunabilen işaretler, harfin nasıl okunacağını da belirler.

 

Latin alfabesi kullanan ülkelerde, Kiril alfabesi kullanımı zordur. Bunun yerine, Latinizasyon denilen ve seslerin Latin alfabesinde karşılıklarını gösteren yöntemler kullanılır. Bu zorluk karşısında, bazı ülkeler Latin alfabesine geçiş yapmıştır.

 

Kiril Alfabesinin Kullanımı

Günümüzde, Kiril alfabesi Rus alfabesi ile eş değer gibi düşünülmektedir. Bu algıda, Rusya’nın kültürel hegemonyası öne çıkar. Oysa bu yazı sistemi, bölgede farklı ülkeler tarafından benimsenmiştir. Ukrayna, Bulgaristan bu ülkelerin bazılardır. Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan hem Kiril hem Latin alfabelerini kullanır. Özbekistan gibi bazı ülkeler, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçiş yapmıştır. Tacikistan, 1939 yılında Farsça- Arapça kullanımını bırakarak, Kiril alfabesi kökenli Tacik alfabesini kullanmaya başlamıştır.

 

Yazım ve kullanım açısından kiril alfabesi zordur. Alfabede bulunan harfler, vurgu işaretleri ile anlamına kavuşur. Bu nedenle, harfler öğrenilse dahi yazım ve anlama kısımları bir hayli zaman alıcıdır.

Çeviri talepleriniz ve  hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr web sitemizi ziyaret edebilir veya  0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.