DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5126633,14%
Ankara
-2°

KAPALI

15 59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hodking Lenfoma Nedir?

Hodking Lenfoma Nedir?

ABONE OL
17 Aralık 2021 16:33
Hodking Lenfoma Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hodkinglenfoma, lenf bezinde gelişen bir hastalık türüdür. Günümüzde insanlarda rastlanma sıklığı hızla artan hastalıkların arasında yer alan bir kanser türüdür. Hastaların büyük bir çoğunluğu tedavi edilebilmektedir. Sıklıkla 60 yaş üstündeki hastalarda görülebilen bir kanser türüdür. Lenfomayani lenf bezi kanseri erkeklerde daha çok görülmektedir.

Hodking lenfoma, Reed – Sternberg adı verilen lenfoma hücrelerinin vücudumuzdaki lenf bezlerinde hızlı bir şekilde üremesi sonucu oluşmaktadır. Lenfoma hastalıkları, lenf bezlerindeki lenfosit hücrelerin sürekli şekilde yeniden kendini kopyalayarak ve çoğalarak sağlıklı hücrelerle aynı sürelerde yaşaması sonucu oluşur. Vücudun bağışıklık sitemi üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı tedavisi olmadığı sürelerde ölümlere sebep olmaktadır. İyi bir uzman hekimdesteğiylehodking lenfoma tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Hodking Lenfoma HastalığınınOluşturduğu Semptomlar

  • Gece terlemeleri,
  • Öksürük, nefes darlığı ve solunum rahatsızlıkları,
  • Yorgunluk ve halsizlik,
  • Hızlı ve nedeni belirlenemeyen kilo kayıpları,
  • Ateş,
  • Kaşıntı,
  • Vücudun çeşitli yerlerinde lenf nodları oluşması,
  • Alkollü lenfoma hastalarında nodların şiddetli ağrılar.

Hodking Lenfoma Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Kemoterapi: Kemoterapide verilen ilaçlar sayesinde insan vücudunda üreyen tüm lenfoma hücrelerinin tedavisi yapılabilmektedir.

Radyasyon tedavisi: Hücrelerin ışın tedavisi ile yok edilmesi işlemidir.

Kök Hücre tedavisi:Hodking lenfoma tedavisi sonrasında, yok edilen hücreler bazen yeniden üreyebilmektedir. Böyle durumlarda vücudun kendi kan hücrelerinden elde edilenkök hücrelerinin vücuda nakledilmesi sayesinde hastanın daha yüksek dozlarda kemoterapi tedavisi görebilmesine olanak sağlar.

Sağlıklı bir yaşam: Hodking lenfoma tedavisi döneminde vücudun sağlıklı bir yaşam için gerekli olan günlük beslenme, moral desteği ve spor gibi şeylerle dinç tutulması tedavinin olumlu sonuçlar almasında etkilidir.

Cerrahi müdahaleler:Hodking lenfomatedavisinde cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir.

Diğer ilaç tedavileri:Hodking lenfoma tedavisinde diğer ilaçlar kullanılmaktadır.

Aktüel Express ailesi olarak, siz değerli hastalarımızın bir an önce sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmeleri için alanında yeterli deneyime ve eğitime sahip, güler yüzlü ve çözüm odaklı hematologlarla çalışarak sizlerin her anınızda yanınızda olmaktayız. Daha kapsamlı bilgi için https://www.mustafacetiner.com/hodgkin-lenfomalar/ adresini inceleyebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.