DOLAR 17,9633 0.26%
EURO 18,3760 0.59%
ALTIN 1.032,570,95
BITCOIN 4340064,72%
Ankara
29°

AZ BULUTLU

RAHİM CAVADBEYLİ TÜRK’ÜN EMANETİDİR

RAHİM CAVADBEYLİ TÜRK’ÜN EMANETİDİR

ABONE OL
31 Temmuz 2022 19:49
RAHİM CAVADBEYLİ TÜRK’ÜN EMANETİDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Hatırlayacak olursanız Eylül 2012’de AKP Genel Merkezi’nde yapılan grup toplantısında sayın Recep Tayyip Erdoğan aynen şöyle diyordu:

 

Bizim geleneklerimizde misafir kutsaldır, zamanında Osmanlı elçisi dahi sığınmacıların iadesini isteyen batılı hükümdarlara onlar bize emanettir size veremeyiz demişti…”

 

Ve aynı konuşmasında 1945 yılında Stalin zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan 146 Azerbaycan Türk’ünü Ruslara iade eden Milli Şeflik dönemine de atıfta bulunarak,

 

“Boraltan Köprüsü üzerinde hepsini de infaz ettiler bunun suçlusu sizsiniz” demişti.

 

İşte Recep Tayyip Erdoğan bu tarihi olayı anlatırken yüreğimiz yeniden sızlamış ve gözlerimizden damla damla yaş akmıştı. Daha Boraltan Köprüsü’nü geçemeden ay yıldızlı bayrağımızın altında elleri bağlı bir şekilde kurşuna dizilen öz gardaşlarımızı nasıl unutabilirdik ki.

 

Evet şimdi aynı hüzünleri yeniden yaşamak istemediğimiz için aslen Tebrizli olan Rahim Cavadbeyli’yi İran’a iade etmeyin diyoruz sayın Cumhurbaşkanı’na.

 

Şimdi İran, Azerbaycan ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren Rahim Cavadbeyli de kim? diye sorabilirsiniz. Hemen kısaca bilgi arz edeyim sizlere.

 

Rahim Cavadbeyli yüksek lisansını Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Amaka Enstitüsü’nde uluslararası ilişkiler ve hukuk alanında yapmıştır. İkinci yüksek lisansını Ankara Gazi Üniversitesi’nde yapan Rahim Cavadbeyli; Türkçe, Osmanlıca, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

 

İran’da “Azadlık Uğruna Mücadele” dergisini çıkararak oradaki Türkleri milli uyanışa davet etmiştir. 1997 yılında Tebriz’de Milli Hareket Derneği‘ni kurarak Türkçülük faaliyetlerinde bulunmuştur.

 

Birçok siyasi ve edebi çalışmaları olan Rahim Cavadbeyli hakkında İran Devleti, Türkçülük yaptığı gerekçesiyle idam cezası vermiştir. 8 yıldır Türkiye’de yaşayan ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Komitesi’nin “özgürlüğe yönelik bir tehdit ile karşı karşıya kalacağı bir ülkeye gönderilemez” hükmüne rağmen 2 Ağustos 2018 Perşembe günü gözaltına alınmış daha sonra kamuoyu baskısı ile iadesi durdurulmuştu.Şimdi yeniden Göç idaresinin kendisini iade etme kararı aldığını duyduk ve üzüldük.

 

Ey Göç idaresi bu ülkede 10 milyon sığınmacı kaçak göçek var.Hepsine sahip çıkıyorsun da Rahim Cevadbeyli mi battı gözünüze…

 

Türk dünyası ile Türkiye arasında adeta bir gönül Köprüsü kuran Rahim Cavadbeyli İran’a teslim edildiği takdirde hakkında verilmiş idam kararı olduğu için hemen infaz edilecektir.

 

Rahim Cavadbeyli, “İlla ki asılmam gerekiyorsa öz gardaşlarım ipi boynuma dolaşsın beni Farise teslim etmesin” demektedir.

 

Buradan başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizi yöneten siyasi ve bürokratik bütün şahsiyetlere seslenmek istiyorum.

 

Rahim Cavadbeyli Türk’ün Şeref ve namusudur. Türkler tarih boyunca kendisine sığınan düşmanı bile başkasına teslim etmemiştir.

 

Rahim Cavadbeyli Malazgirt’te er meydanına dikilen tuğdur. Rahim Cavadbeyli, Sultan Alparslan’ın Ahlat’a kurduğu otağdır .

 

Ülkemizde sayıları 5 milyonu geçen Suriyeli muhacirler vardır bunların bazıları hakkında Suriye mahkemeleri vatana ihanetten dava açmış ve hüküm vermiştir. Onları ülkemizde el bebek gül bebek beslerken bizimle aynı kanı taşıyan bir soydaşımızı nasıl ateşin içerisine atabiliriz?.. Kaldı ki Birleşmiş Milletler gözetiminde olan ve korunması gereken bir kişidir. İkinci bir Boraltan felaketi yaşamayı yüreklerimiz kaldırmaz. Sahipsizlik Türk’ün kaderi olmamalı..

 

Sayın Cumhurbaşkanı geçen gün “Sen Türksün TL’ye sahip çıkacaksın” diye feryat etmiştiniz. Aynı feryadı ben de buradan yapıyorum kendisine:

 

“Sen Türksen, öz gardaşına sahip çıkacaksın”

 

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.