DOLAR 13,49140.11%
EURO 15,2841-0.08%
STERLIN 18,1974-0.46%
ALTIN 795,750,29
BIST %
BITCOIN 461722-3,22%
Ankara
-5°

PARÇALI BULUTLU

02 00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Nasıl Büyük Devlet Olunur? XI

Nasıl Büyük Devlet Olunur? XI

ABONE OL
20 Aralık 2021 11:07
Nasıl Büyük Devlet Olunur? XI
1

BEĞENDİM

ABONE OL

ULAŞTIRMA POLİTİKALARI IV

Ülkemizin sağlam bir ekonomik temele oturtulabilmesi ekonomik olmayan bir ilkenin hayata geçirilebilmesine bağlıdır. Bu ilke; Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren dış politikamıza dayanak teşkil eden“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesidir. Ülkemizin sınırları içindeki topraklarımızın bize verdiği imkanların sınırlı olduğunu dikkate alırsak daha büyük bir iktisadi coğrafya ile birlikte hareket ederek her ülkenin tek başına erişebileceklerinden daha büyük ekonomik etki yaratmamız gerektiği açıktır. Ben bu bölgeye Türkiye’nin Ekonomik ve Politik Etki Alanı diyorum. Bu alanın teorik olarak tüm Ortadoğu ülkelerini, Arap Yarımadasını, Kuzey Afrika, Türk Dünyası, Balkanlar ve Karadeniz Ülkeleri ve Kafkasları içine alması gerektiğini söyleyebiliriz. Okyanuslara erişebilmek için özellikle İran’ın kritik önemde bir ülke olduğunu söylemeye gerek yok.

Nasıl Büyük Devlet Olunur? XI

Bu coğrafyanın uyumlu bir şekilde hareket edebilmesinin iki önemli ayağı vardır:

Birinci ayak, yaratılacak ekonomik dışsallıkları göz önünde bulundurarak her ülkede sektörler tek tek ele alınıp ideal ekonomik ölçeklerin yeniden belirlenmesidir. Bu belirleme süreçlerinde etkinlik alanlarındaki büyüme tahminleri ve ekonomik hedeflere uygun tedarik altyapısı da dahil olacaktır.

Nasıl Büyük Devlet Olunur? XI

Ekonomik hayat sahasının entegre edilebilmesinin ikinci ayağını hiç kuşkusuz yük ve insan taşımacılığı için elzem olan ulaştırma ana planlarının hazırlanmasıdır. Daha sonraki adımları sermaye hareketleri, eğitim ve seyahat ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler bunu takip edecektir. Bu coğrafyanın nüfusu 1,5 milyardan fazla ve toplam GSMH’si 10 Trilyon Doların ve dış ticaret hacmi 5 trilyon Doların üstündedir. Tüm enerji kaynaklarına sahiptir. Hızlı bir gelişme ihtiyacındadır ve kaynak yetersizliği çekmektedir.

Nasıl Büyük Devlet Olunur? XI

Türkiye’nin ekonomik hayat sahasının bütünleştirilebilmesi ülke içinden başlayarak orta vadede gerçekleştirilecek makul maliyetli bir taşıma sisteminin oluşturulması, liman ve karayollarının iyileştirilmesi ve sağlam bir hava taşımacılığı sisteminin kurulması şarttır. Bu entegrasyon projesinin öncelikli ayağını oluşturması gereken demiryolu hatlarının belirlenmesi için bir teorik gezi yapalım isterseniz.

Nasıl Büyük Devlet Olunur? XI

Ülke içinden başlayarak uzantıları ekonomik hayat sahalarına devam edecek 3 ana aks üzerinden hareket edebiliriz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.