DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5127131,17%
Ankara
-5°

KAPALI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü -2

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü -2

ABONE OL
11 Aralık 2021 16:06
Konya Milli Eğitim Müdürlüğü -2
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Konya Milli Eğitim Müdürlüğü” başlıklı yazımın yayınlanmasından sonra, “Bozkır’da Eğitim ve Öğretim” başlıklı yazımın yayınlanmasından önce İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn Halil Şahin ile yukarıdaki yazıların içeriği hakkında bir telefon görüşmesi yaptık. Benim dışarıdan görüp yazdıklarımı Halil Şahin içeriden, kurumun başındaki görevli olarak değerlendirdi.

Bizler uygulamaların detayını bilemeyiz. Bilinen, amir ve memurların karşılıklı ilişki içinde olmaları gerektiğidir. Karşılıklı ilişkiler kurumlar arası için de geçerlidir. Bir başka husus, devlet memurları görevlerini politikacıların gölgesinden uzakta yapma şansına sahip değiller. Daire amirlerinin önünde bir engel daha var; görevini aşkla, titizlikle yapmayan memurları ilgili yasalar, sosyal ve politik ortam bazen korur, amirlerin eli kolu bağlanır. Her şeye rağmen amirler şartlara göre değil, devlete göre görevlerini yapmak durumundalar. Çünkü devlet sürekli, amirlik ve şartlar geçicidir.

Konu Milli Eğitim iken, bazı hususlara değinmek istiyorum:

1-) Milli Eğitim Bakanlığı’nın “alt yapı” ihtiyacını MEB belirlemeli, bina, araç-gereç vs ihtiyacının ihale, yapım gibi işlemlerini ilgili Bakanlıklar yürütmelidir. Milli Eğitim Müdürü ve eğitimcilerin ihale, inşaat gibi işlerden uzak kalmaları daha sağlıklıdır. Bakanlıklar arası iyi bir koordine sağlanırsa, ihale yasası su-i istimallere yol açmayacak şekilde yeniden düzenlenirse eğitim sistemimiz rahatlar.

2-) Esasen MEB özerkleştirilmelidir. Çünkü siyasi bir Bakan’ın müdahalesine açık bir eğitim-öğretim sistemi sağlıklı işlemez. Bizde her gelen iktidar kendine göre müfredat programı hazırlar, ders kitabı yazdırır. Öğretmen ve öğrencileri cemaat ve tarikatların, AB ve ABD’li müttefiklerin güdümüne terk edilen bir “Milli Eğitim” sistemi sağduyulu, özgürlükçü ve ulusal egemenlikçi kuşaklar yetiştiremez. Türkiye’de, bu yöne sürüklenen bir eğitim politikası var ve bu politika ulusal birliğimizi sarsıyor. Onun için MEB, MSB statüsüne kavuşturulmalıdır.

3-) Milli Eğitim ve Okul Müdürlerimizin çektikleri sıkıntılardan birisi de o makamlara vekâleten getirilmiş olmalarıdır. Vekil asilin görevini yürütür, asilin yetkisine sahiptir. Ama asil gibi davranamaz. Hep doğruları yapsa, baskı gruplarını dinlemese hemen görevden alınır; yasalar karşında da hiçbir hak iddia edemez. Bu nedenle politikacılar yönetici kadroları genelde vekillerle doldururlar. Eğer TBMM’ne yeni gidecek Milletvekillerimiz Konya’daki vekâletleri asalete dönüştürürlerse İlimize güzel bir hizmette bulunurlar.

4-) “Türkiye bir hukuk devletidir” diyoruz. Yasalar herkese siyasi düşünce ve felsefi inanç özgürlüğünü verir. “Benim gibi düşünmüyor, benim gibi konuşmuyor” diye idari makamlara ehil olan kişileri getirmez isek, idari makamları taraftarlarımıza bağış olarak dağıtır, onları da “vekâlet” sistemiyle kıskaca alırsak, devlet mekanizmamız iyi işlemez. Böylece başta eğitim ve öğretimimiz olmak üzere her şeye yazık ederiz.

5-) Bozkır’ın bir kasabasına yapılması istenen bir okulun sonucunu öğrenmek için 26. Haziran. 2007 günü İlköğretim Müfettişleri Kuru Başkanı’nın makamına gittim. Konuyu açınca kimliğimi sordu, kendimi tanıttım. Ciddi ve sert bir ses tonu ile “Dilekçe verirsiniz, bilgi edinme yasasına göre cevap veririz” dedi. Burada zorluk var, hizmet yok. Bürokratik yapılanmayı, mevzuatın formu ile uğraşmayı, vatandaşlarımıza zaman ve kaynak kaybettirmeyi bırakarak güler yüzle iş görmek lazım. Nihayet istenen bilgi bir soruşturma, bir dava dosyası, bir rüşvet olayı falan değildir. Adını bile bilmediğim Başkanımız hep böyle ise eğitim seferberliğimiz mağlubiyetle sonuçlanır. Milli Eğitim Müdürü ve üst makamların “işi yokuşa sürme” tarzını bilmelerinde Milli Eğitim adına yarar vardır diye bunu anlatıyorum.

Açıklama: İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde altı adet Md. Yrd. Kadrosu var. Bu rakam, 28. 06. 2007 günkü yazımda sehven üç olarak verilmiştir. Düzeltir, özür dilerim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.