DOLAR 16,3978 0.01%
EURO 17,6320 0.61%
ALTIN 972,46-0,22
BITCOIN 483294-1,21%
Ankara
25°

AÇIK

Aklımız Tatilde mi?

Aklımız Tatilde mi?

ABONE OL
18 Temmuz 2021 17:02
Aklımız Tatilde mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okullar tatile girmesine rağmen benim aklım tatile girmedi. Öğrenciler, M.E.B., çevremiz eğitim-öğretim açısından nasıllar ne yapıyorlar ne yapmalılar, ikiye bir bunları düşünürüm.

Okulların tatile gireceği günlerdeydi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir TV. görevlisi ile yaptığı söyleşide dedi ki:

Pandemi sürecinde çok çalıştık. Normal zamanlarda yöneticilerle yaptığım konuşmanın 4-5 kat fazlasını yaptım.

Niye normal dönemdeki görüşme trafiği bu kadar yoğun olmadı ki? Ben mi kuşkucuyum, Ziya Selçuk’ta bir hal mi var? Dünyanın birçok ülkesi okulları kapatmadan eğitim-öğretimi sürdürdüler. Bizde okullar hep kapalı kaldı. Selçuk: “Hastalık sürecini çok iyi yönettik” dedi. Okulların kapalı olması Selçuk’un başarısına en büyük kanıttır. Osmanlı’nın Maarif Nazırlarından birisi: “Şu okullar olmasa ben bu maarifi çok iyi yönetirim” demişti. Selçuk da böyle işte.

***

Okullar kapalı iken öğrencilerimiz iki yıllarını boşa geçirdiler, eğitim-öğretimden koptular, sokaklarda gezdiler, evlerinde aileleriyle sorunlar yaşadılar. Kovit 19 örgün eğitimin durdurulmasını zorunlu kılmış olsa bile, planlayıp uygulayacağımız yaygın eğitim etkinlikleri öğrencilerimizi eğitim-öğretimden koparmayabilirdi. Bunun teori ve pratiğini bu yazımdan sonraki yazılarımda anlatacağım.

***

Bir tanıdığım İmam-Hatip Lisesi 2. sınıfta okuyan oğlunun Kovit 19’dan dolayı Kuran-ı Kerim’i düzgün öğrenemediğini söyledi, oğlunu biraz çalıştırıp çalıştıramayacağımı sordu. Denemek amaçlı birkaç satır Kuran okuttum. Öğrenci gerçekten çok zayıftı. Ortaokul 1.-2. sınıf düzeyinde, sınıf düzeyine göre 100 üzerinden en fazla 30 puan alması gerekiyordu. Karne notunu sordum, “85” dedi. Hayret ettim. Ne yapıyorsunuz, Kuran’ın sahtekarlığı yapılmaz.

***

Yazın biraz Kuran öğrensin diye bu öğrenciyi Diyanet’in bir Kuran Kursuna geçici kaydettirmek istedim. Bir kursa gittim. Bahçede oyun oynayan çocuklar ve gençler o kadar kalabalık ve iç içeler ki hayret edersiniz. Daha Kovit 19 tehlikesi kalkmadı. Hani bu tehlike yüzünden okulları tatil etmiştik? Kovit 19 mikrobu Müslüman olduğu için Kuran Kurslarına zarar vermez, okulları oyk eder, öyle mi? Biz aklımızı ne zaman kullanacağız?

***

Kurs yönetimi 16 yaşına girdiği için bu öğrenciyi “geçici” öğrenciliğe kabul etmedi. Burada daha büyük öğrenciler var. Bunları niye aldınız deyince: “Onlar açık öğrenimdeler. Çocuğunuzu açık öğretime aktarın, okutalım” dediler.

Açık öğretim istenilen bilgi ve becerileri kazandıramaz dediğimde: “Siz bilirsiniz” dediler.

***

Kalkıp ilgili müftülüğe gittim. Benzeri yanıtlar aldım, “Cami hocasına gidin” dediler. Onlara da şunu söyledim: Camide sıra yok, yazı tahtası yok. Okulun eğitim öğretim ortamı ile caminin ki ayrı. Ufacık çocukların içinde Lise 2. sınıfa giden bir genç kaynaşamaz… Ne desem faydası olmadı.

***

Hem kurs hem müftülüktekileri şunu söyledim: Olaya biraz eğitim-öğretim gözüyle bakın. Milleti yeni FETÖ’cülerin kucağına itmeyin.

***

Size hikâye gibi birçok şeyi anlatmamın nedeni:

Başta Milli Eğitim ve Diyanet olmak üzere her yerde görev yapan insanlardan çoğunun akılları tatile çıkmış. Bu gidişle bilinçsiz ve sorumsuz görevliler toplumu köklerinden kopmuş bir diken kurusu yapacaklar.

Şu anlattıklarımda niyet okumaya kalksak çok ipuçları elde ederiz. Bu ip uçlarını: “Milleti kandırma, niteliksiz bir toplum yetiştirme” olarak özetlemek mümkündür.

***

Büyük veya küçük baş hayvanlardan birisini kesmeye (yok etmeye) hazırlandığınızda, o hayvan bunu sezerse ne yapar?

Ayaklarını çarpar, ölmek istemez. Aklen ve bedenen yok ediliyoruz. Başkalarına hayat/gıda malzemesi olmadan gerekeni yapalım.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.