DOLAR 17,0071 0.19%
EURO 17,5137 -0.07%
ALTIN 966,530,42
BITCOIN 3435190,93%
Ankara
25°

AÇIK

Türkiye’ye girişlerde negatif PCR test sonucu zorunlu hale geliyor

Türkiye’ye girişlerde negatif PCR test sonucu zorunlu hale geliyor

ABONE OL
26 Aralık 2020 17:52
Türkiye’ye girişlerde negatif PCR test sonucu zorunlu hale geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Aralık’tan itibaren hava yoluyla yurt dışından gelen yolculardan; 30 Aralık’tan itibaren de hava, kara ve deniz yoluyla Türkiye’ye gelen tüm yolculardan son 72 saat içinde alınmış negatif PCR testi isteneceğini açıkladı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) “dünyada uygulanan seyahat sınırlamaları” ile ilgili haritasında, Türkiye sınırlama uygulamayan 6 ülke arasında yer alıyordu.

Türkiye’nin test zorunluluğu uygulamaya başlayacağını açıklaması sonrası, sınırlama uygulamayan ülkeler; Meksika, Brezilya, Afganistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk olarak kaydediliyor.

Sağlık Bakanı Koca, yaptığı yazılı açıklamada, tüm dünyada vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurt dışından gelişlerde yeni tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti:

“28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.