DOLAR 17,9654 0.09%
EURO 18,2775 -0.01%
ALTIN 1.018,020,11
BITCOIN 422611-1,02%
Ankara
26°

AÇIK

Koronavirüse yakalananların yüzde 5’inde zatürre gelişiyor

Koronavirüse yakalananların yüzde 5’inde zatürre gelişiyor

ABONE OL
12 Kasım 2020 15:04
Koronavirüse yakalananların yüzde 5’inde zatürre gelişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalığına yakalananların yüzde 5’inde zatürre geliştiğini, bu hastaların yoğun bakım ihtiyacı duyduğunu ve ölümlerin büyük bölümünün zatürreye bağlı yaşandığını söyledi.

AA’da yer alan habere göre, aynı zamanda göğüs hastalıkları uzmanı olan Rektör Prof. Dr. Tabakoğlu, yaptığı açıklamada, zatürrenin, akciğer dokusunun virüs, mantar ya da bakterilerle iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi.

Zatürrenin “ölümün kaptanı” olarak tanımlandığını ve insan hayatını en çok etkileyen hastalıkların başında geldiğini belirten Tabakoğlu, “Özellikle çocukluk çağı, 60 yaş üstü kişilerde, immün yetmezliği olanlarda ve yan ek hastalıkları bulunan hastalarda çok ölümcül seyredebilen, tehlikeli bir hastalıktır” dedi.

‘ÖLÜMLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ZATÜRREYE BAĞLI YAŞANIYOR’

Tabakoğlu, Covid-19 salgını döneminde zatürre hastalarının dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak “Covid-19 hastalığına yakalanan hastaların yüzde 5’inde zatürre gelişiyor. Bu hastaların çoğunluğu yoğun bakım ihtiyacı duyuyor ve ölümlerin büyük bölümü de bu hastalığa bağlı yaşanıyor” diye konuştu.

Zatürreye yakalanmamak için sağlıklı bir akciğer yapısına sahip olunması gerektiğine dikkati çeken Tabakoğlu, akciğerin insan için önemli bir organ olduğuna söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.