DOLAR 13,4331-0.64%
EURO 15,3648-0.5%
STERLIN 18,3939-0.88%
ALTIN 786,75-0,36
BIST %
BITCOIN 564039-3,25%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06 50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fahrettin Koca Açıkladı: Aşı Uygulamasında Yeni Dönem!

Fahrettin Koca Açıkladı: Aşı Uygulamasında Yeni Dönem!

ABONE OL
10 Kasım 2021 21:27
Fahrettin Koca Açıkladı: Aşı Uygulamasında Yeni Dönem!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiğinin belirlendiğini, bu bakımdan da hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşların, hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerini bildirdi,

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamaya yapan Bakan Koca,  Kurulun bugün ”risk grubundaki vatandaşların durumu, salgının seyri ve aşı programı” gündemiyle toplandığını anlattı.  Sağlık Bakanı Koca, açıklamasında toplantıda ele alınan önemli sonuçları şöyle sıraladı:

”Vefatların yüzde 84,8’i, 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdır”

”Vaka sayılarının yaş dağılımı ile vefatların yaş dağılımları dikkate alındığında, son 1 ay içindeki vakaların yüzde 15’i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ancak, vefatların yüzde 84,8’i 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdır. Büyüklerimizi koruma zorunluluğumuz halen devam ediyor. Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü, hastalığı ağır geçirebilecek kişilere taşıyabilmektedir. Ayrıca aşıların temel koruyucu etkisi, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Büyüklerimizi korumak için gençlerimizin tedbirlere uyması hayati önem taşımaktadır.

”18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız yarından itibaren hatırlatma dozu aşılarını olabilirler”

Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede, 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız, hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir.

”Yerli aşı için halen bin gönüllüye ihtiyaç var” 

Yerli aşımız Turkovac da gündemimizdeki önemli bir konuydu. Daha önce sizleri, kendi aşımızı kullanıma alabilmek için gönüllü olmaya davet etmiş ve 3  bin gönüllü ile yerli aşımızın seri üretime geçebileceğini ifade etmiştim. Gönüllü olan vatandaşlarımıza çok teşekkür ederek, bugün itibariyle 2 bin  gönüllü sayısına ulaşmış bulunduğumuzu müjdelemek isterim. Halen bin gönüllüye ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum.

‘Okul çağındaki çocuklarımızın vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesine düştü” 

Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarımızın toplam vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş göstermiştir. Okul çağındaki çocuklarımızın vakalar içindeki oranının azalıyor olması salgının seyrini olumlu etkileyebilecektir.
Günlük vaka sayılarının hızlı tırmanışlar göstermemesi sağlık tesislerinin yükünün kontrol edilebilir kalmasını sağlamaktadır. Hastanelerimizde servis ve yoğun bakım yatak doluluk oranlarının kontrollü seyri önemli bir güvencedir.”

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.