DSÖ: Aşı büyük ihtimalle bu kışa yetişmeyecek!

DSÖ: Aşı büyük ihtimalle bu kışa yetişmeyecek!

ABONE OL
9 Kasım 2020 15:04
DSÖ: Aşı büyük ihtimalle bu kışa yetişmeyecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Kluge, koronavirüs aşısının büyük ihtimalle bu kışı yetişmeyeceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, koronavirüs aşısıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. NTV yayınında soruları yanıtlayan Kluge, aşının kış aylarına yetişmesinin zor olduğunu belirterek, 2021 yılının ortalarında aşının çıkmasını umduğunu söyledi.

Hans Kuluge, aşı çalışmalarıyla ilgili şunları kaydetti:

Üçüncü aşama testlerin devam ettiği 6 aşı çalışması var. Çok fazla kişi üzerinde deneniyor. Ancak bu konuda henüz kimsede net bir yanıt yok. Büyük olasılıkla aşı bu kışa yetişmeyecek. Umarım gelecek yılın ortalarına hazır olur. Dünya Sağlık Örgütü çabaları organize etmek için görülmemiş bir hızla çalışıyor.
Ancak bilimin zaman aldığını unutmamak gerekiyor. Yani aceleye getiremeyeceğimiz bir süreçten bahsediyoruz. Bazı testlere ara verildi. Ama bu beklenen bir durumdu. Zorlanacak bir durum değil yani birkaç ay daha var. Ama asıl konu üretilecek aşıya eşit ve adil olarak ulaşımın sağlanması. Özellikle yoksul ve tehlike altındaki insanlar açısından.

DSÖ, SALGININ BAŞINDA NEDEN ‘MASKE TAKMAYIN’ DEDİ?

DSÖ Avrupa Direktörü, salgının başında neden maske takmayı tavsiye etmediklerine de açıklık yetirdi. Kluge, “Maske taktığınızı görüyorum ama DSÖ salgının başında maske takılmasını tavsiye etmiyordu. Şimdi takıyor olmanız maskenin virüse karşı en etkili araçlardan biri olduğunu kabul ettiğiniz anlamına mı geliyor?” sorusuna şu yanıtı verdi.

Öncelikle pandeminin başında bile maske takılmasını tavsiye ediyorduk ancak sadece sağlık çalışanları için. Çünkü o zaman küresel bir maske sıkıntısı vardı. Böyle durumlarda öncelik vermeniz geekiyor ancak virüsle ilgili bilgilerimiz de kısıtlıydı. Semptom göstermeyen kişilerin virüsü yaydığını öğrendik. Çoğu zaman böyle bir durum görülmez.
Ancak şu anda maske takılması taraftarıyız. 53 ülkenin sağlık bakanlarıyla bir araya geldik. Projeksiyonlarımız maske ve sosyal mesafe ile 260 binden fazla kişinin hayatının kurtarılabileceğimizi gösterdi. 6 ay içerisinde Avrupa ülkeleri için böyle bir durum söz konusu. Singapur’da maske oranı yüzde 95 maske takılma oranı var. bu oran Avrupa’da yüzde 65. Çok ucuz ve basit bir şekilde hayat kurtarabiliriz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.