DOLAR 17,9450 0.15%
EURO 18,2932 0.17%
ALTIN 1.022,48-0,03
BITCOIN 4182671,51%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

Bilim kurulu üyesi koronanın doğrudan bulaştığı şekli açıkladı

Bilim kurulu üyesi koronanın doğrudan bulaştığı şekli açıkladı

ABONE OL
11 Ekim 2020 12:23
Bilim kurulu üyesi koronanın doğrudan bulaştığı şekli açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, Japonya’da yapılan araştırmada virüsün 9 saat deride kaldığını belirterek, salgın döneminde tokalaşmanın tehlikeli olduğunu aktardı. Özlü, tokalaşma sırasında korona virüsün doğrudan bulaştığını belirtti.

Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından Japonya’da gerçekleştirilen korona virüs araştırmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Söz konusu araştırmaya göre, korona virüsün 9 saat insan derisinde yaşayabildiği belirtilmişti. Salgın döneminde tokalaşmanın tehlikeli olduğunu ve bu yolla korona virüsün doğru bulaştığını belirten Tevfik Özlü, “Öksürüp, hapşırırken etrafa damlacıkların yayılmasını önlemek için elleriyle ağzını kapatan kişiler, eğer grip ve Covid 19 gibi solunum yolu virüslerini taşıyorsa, virüslü damlacıklarla ellerini bulaştırmış olurlar. O kişiyle tokalaştığımızda virüs doğrudan elimize bulaşabilir. Ya da elleriyle asansör düğmesi, kapı kolu, otobüslerdeki tutamaklar, merdiven tırabzanlarına dokunduğunda, virüsü oralara eker ve biz de aynı yüzeylere dokunursak virüsü almış oluruz. Aslında cildimizde yara, bere, çizik yoksa, virüs deriden geçmez. Ancak, ellerimizi ağız, burun veya gözlerimize temas ettirirsek -farkında olmadan günde binlerce kez bunu yaparız- kendi ellerimizle kendimizi enfekte etmiş oluruz” dedi.

“ELDEKİ YARALARA DİKKAT”

Eldeki yaraların, virüsün vücuda girmesi noktasında kolaylık sağladığını belirten Özlü, “Eğer su ve sabunla ellerimizi yıkama imkânımız yoksa, -örneğin toplu taşımada yolculuk ederken- asgari yüzde 70’lik alkol içeren kolonya veya el dezenfektanlarıyla ellerimizi dezenfekte edebiliriz. Ellerimize iyi bakmalıyız. Cildimizdeki yara, bere ve çizikler bizi dış tehditlere açık hale getirir” açıklamasında bulundu” dedi.

“ELLERİMİZE MUKAYET OLMAMIZ GEREKİYOR”

Salgın döneminde ellerin değdiği yerlere özellikle dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Özlü, şöyle konuştu:

 “Öncelikle, hapşırık ve öksürüğümüzü ellerimizle değil; dirseğimizle kapamalıyız veya ceketimizin iç yüzüne öksürüp, hapşırmalıyız. Salgın dönemlerinde başkalarıyla tokalaşmak güvenli değil. Ellerimize mukayyet olmalı, herkesin dokunduğu eşyalara, yüzeylere olabildiğince el sürmemeliyiz. Eğer bu yüzeylere, eşyalara dokunduysak, hemen ellerimizi su ve sabunla yıkamalı; yıkamadan önce ellerimizi ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize temas ettirmemeliyiz” 

tevfik-ozlu-001.jpg

tevfik-ozlu-yeni.jpg   

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.