DOLAR 17,9302 0.09%
EURO 18,3032 0.25%
ALTIN 1.031,050,81
BITCOIN 4297803,30%
Ankara
28°

AÇIK

Fatih Tezcan Kimdir?

Fatih Tezcan Kimdir?

ABONE OL
23 Haziran 2021 18:58
Fatih Tezcan Kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyasi gündeme dair yaptığı yorumlar neticesinde kim olduğu çoğu insan tarafından merak konusu olmuş gazeteci, yazar Fatih Tezcan’ın hayatı… İşte Fatih Tezcan kimdir sorusunun yanıtı.

Fatih Tezcan Kimdir?

1976 yılında İstanbul, Bakırköy’de doğmuş olan Fatih Tezcan, eski İstanbullu denen ve dedeleri Osmanlı muhaciri olan Şükriye Hanım ile Fahri Bey’in oğludur.

İlk ve ortaokulun ardından 1993 yılında İstanbul’da Behçet Kemal Çağlar Lisesi’ni  bitiren Tezcan, askerliğini 1996-1997 yıllarında sırasıyla Isparta, Çanakkale ve Siirt’te yapmıştır.

1999’da, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü kazanmış olmasına rağmen okulun ikinci yılında hem ailevi hem de fikri bir takım nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştır.

Askerden sonra kendini özellikle Dinler Tarihi, Kur’an ve Hadis Araştırmaları, Yakın Tarih ve Uluslararası İlişkiler konularında okumaya vermiş olan Tezcan, ilk araştırma dosyasını 22 yaşında yayınlamayı başarmıştır. “Körfez Savaşı ve Tevrat” ve “Irak’a silah satan ABD şirketleri” konulu Teo-Politik araştırmalarının bir bölümü 1998’de Selâm Gazetesi’nde yer bulmuştur.

İlk Online İslami Platform Çalışmaları

1999 yılında ise Türkiye’nin ilk online İslamî Platformunda yöneticilik yapmıştır. Daha sonra 2006 yılında Analiz Merkezi.com adlı siteyi kurarak, Türkiye’nin ilk İslami Haber-Analiz sitesini oluşturacaktır.

2003’te Güzin Hanım’la evlenmiş ve 2007 yılında boşanmıştır. Tezcan’ın bu evliliğinden, Muhammed Furkan, Mücahid Ahmed isimli 2 erkek ve Nur Filistin isimli 1 kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

2007’de Ortaköy’deki Boğaziçi İlim Erdem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucu başkanlığını yapmış ve bu dernekte çeşitli araştırma ve seminer faaliyetlerinde bulunmuştur.

Yazıları internet siteleri, dergiler ve gazetelerde yayımlanmaya başlamış olan Fatih Tezcan, genellikle Ortadoğu ve İsrail-Filistin konularında çok sayıda programa konuk olmuştur.

2011’de İstanbul’da Hira Çalışma Grubu’nu kurmuştur. Haniflik Dini ve Devrimci İslam konularına yönelmiş, çok sayıda konferans ve seminer vermiştir. Aynı yıl Ümmü Gülsüm Hanım ile evlenen Tazcan’ın bu evliliğinden Hira Sevra ve Duru isimli 2 kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Suriye Devrimi Sırasında Bölgeye Giden İlk Türk Gazeteci

Ağustos-2011’de BAAS Rejimi’nin bombalamakta olduğu Hama ve İdlib’e girdi. Suriye Devrimi sırasında bölgeye giden ilk Türk gazeteci oldu. Özgür Suriye Ordusu’nun kuruluş ve çatışma döneminde defalarca Suriye’de bulundu, Özgür Ordu ve Suriye Ulusal Konseyi’nin üst düzey isimleriyle görüşmeler yaptı, süreci yakından takip etti, görüntü ve anlatımları Ulusal ve Uluslararası medyada yayınlandı.

Mısır’daki darbenin akabinde Kahire’ye giderek Müslüman Kardeşler’le temas kurdu, Rabia Adeviye Meydanı’ndaki eylemlerde bulundu, canlı bağlantılarla Türkiye’ye bilgi aktardı. Halen analizmerkezi.com adlı Haber-Analiz Sitesi’nin Yayın Yönetmenliğini sürdüren ve Televizyon Yorumcusu olan yazarın makaleleri, aynı sitede yayınlanmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.