DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5134831,65%
Ankara
-5°

KAPALI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan’a Yahudi Demek Hakaret Sayıldı!

Erdoğan’a Yahudi Demek Hakaret Sayıldı!

ABONE OL
5 Kasım 2021 17:23
Erdoğan’a Yahudi Demek Hakaret Sayıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yahudi” demek hakaret sayıldı.

Bursa’da 23. Asliye Ceza Mahkemesi, “Tayyip kendisini Müslüman gösteren bir Yahudi’dir” şeklinde sosyal medya paylaşımı yapan Yüksel Üstün adlı bir kişiye “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 7 bin TL adli para cezası verdi.

Bursa’da yaşayan Yüksel Üstün adlı bir kişinin Facebook hesabından 2020 yılında “Tayyip kendini Müslüman gösteren bir Yahudidir” şeklinde bir paylaşım yapıldı. Adalet Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanına hakaret suçundan kovuşturma izni vermesi üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Üstün hakkında dava açtı. İddianamede, şüphelinin bu paylaşımıyla “Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını rencide ederek” atılı suçu işlediği savunuldu.

Yahudi İbaresi Küçük Düşürücü Kabul Edildi

Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürü Hakkı Susmaz, 25 Mart 2021’de mahkemeye hitaben “hizmete özel” damgasıyla bir yazı gönderdi. Yazıda, davanın “Devletin başı olan ve bu sıfatla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini” temsil eden Cumhurbaşkanının “şikâyeti beklenmeksizin takip edilerek görülmesi” gerektiği belirtilerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın vekili tarafından gerek duyulması halinde ayrıca müdahillik talebinde bulunulabileceği hususu göz önünde bulundurularak yargılamanın yürütülmesi gerekmektedir” denildi.

Cumhurbaşkanının avukatı Hüseyin Aydan da dava sürerken, mahkemeye şikâyet dilekçesi gönderdi. Sanığın, Cumhurbaşkanına yönelik “Tayyip kendini Müslüman gösteren bir Yahudidir” şeklinde paylaşımda bulunarak, hakaret ettiği belirtilen dilekçede, “Seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı açıklamalarla Sn. Cumhurbaşkanımıza karşı onur şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış kişiliği, saygınlığını ve itibarını hedef alarak atılı suçu alenen işlemiştir” denildi.

Yahudi İbaresine 10 Ay 20 Gün Hapis Cezası

Davanın karar duruşması 4 Kasım’da yapıldı. Sanık avukatı Baran Güneş, “Yahudiler bu ülkenin onurlu vatandaşlarıdır. Birine Çingene demek, Yahudi demek suç değildir” diyerek müvekkili hakkında beraat istedi.

Mahkeme, duruşma sonunda Yüksel Üstün’ü Cumhurbaşkanına hakaretten  10 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, daha sonra cezayı 7 bin TL adli para cezasına çevirdi.

Kaynak:TamgaTürk

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.