DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4711950,68%
Ankara
23°

AÇIK

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ Yangında Vatandaşlara Verilen Sözlerin peşini bırakmıyor
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ Yangında Vatandaşlara Verilen Sözlerin peşini bırakmıyor

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ Yangında Vatandaşlara Verilen Sözlerin peşini bırakmıyor

ABONE OL
29 Ocak 2022 11:45
Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ Yangında Vatandaşlara Verilen Sözlerin peşini bırakmıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan ve büyük kayıplar verilen yangına ilişkin soru önergesi verdi.

28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınında, yerleşim yerlerine kadar ilerleyen yangının sonucunda birçok yurttaş evsiz kaldı. AK Parti Genel Başkanı’nın “En kısa sürede afetzedelere evlerini yapacağız” sözünü hatırlatan Özdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından, yazılı olarak yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi.

Ümit Özdağ soru önergesinde; “Halen evini yitirenler imeceyle kiralanan evlerde veya sığıntı gibi akrabalarının, komşularının konutlarında yaşamakta, AK Parti Genel Başkanı’nın “en kısa sürede afetzedelere evlerini yapacağız” demesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen, günümüz inşaat teknolojisiyle normalde 10 günde yaşanılır bir evin inşası devlet kararlılığı inşa edilebileceği bilinmesine karşın halihazırda yeterli sayıda konutun yapılamadığı da bilinmektedir.” ifadesini kullandı.

Somut Bir Önerisi Ve Yol Haritası Var Mı?

Özdağ verdiği soru önergesinde Bakanlığa; “2.AK Parti Genel Başkanı tarafından “2 yıl geri ödemesiz 20 yıla dek kredi ile konut bedellerinin yüzde 60’ını afetzedenin ödeyeceği kalanını ise kamunun karşılayacağı” bir finansman modelinden bahsedilerek inşa sürecinin derhal başlatılacağı belirtilmesine rağmen, bahse konu konutların inşa sürecine neden başlatılamamıştır? Bu konuda Bakanlığınızın somut bir önerisi ve yol haritası bulunmakta mıdır?” sorusunu yöneltti.
Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından, Anayasanın 98 inci ve TBMM İç tüzüğünün 96’ıncı ve 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. Ocak 2022

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz 2021 tarihinde Yeniköy Yalamukbükü mevkisinde çıkan orman yangınının neticesinde, binlerce dönüm Zümrüt ormanlarımız, verimli tarlalarımız, pek çok sera, zeytinlik ve meyve bahçesi küle dönmüş, bu esnada büyükbaş çiftlik hayvanından, ağıllarca küçükbaş, kümesler dolusu hayvan telef olmuştur.

Korkunç yangınların ekonomimize, yurttaşımıza, doğal varlıklarımıza, tarımımıza, hayvanlara verdiği zararla ilgili henüz resmi bir veri paylaşılmamakla birlikte, kaç vatandaşımızın can kaybı olduğu bile muamma durumdadır.

Yangın sonrasında evi yanan vatandaşlara evlerindeki hasarın büyüklüğüne göre 10 bin lira ile 50 bin lira arasında değişen devlet yardımı yapıldığı bilinmektedir. Yangın felaketi esnasında başka belediyelerden gelen itfaiye ve sivil savunma ekipleri dâhil belediye çalışanları, Jandarma, EGM, Tarım ve Orman Bakanlığı personeli kimi önemli aksaklığa rağmen genel olarak canla başla gayret etmiştir.

Halen evini yitirenler imeceyle kiralanan evlerde veya sığıntı gibi akrabalarının, komşularının konutlarında yaşamakta, AK Parti Genel Başkanı’nın “en kısa sürede afetzedelere evlerini yapacağız” demesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen, günümüz inşaat teknolojisiyle normalde 10 günde yaşanılır bir evin inşası devlet kararlılığı inşa edilebileceği bilinmesine karşın halihazırda yeterli sayıda konutun yapılamadığı da bilinmektedir.

Bu çerçevede,
Bakanlığınız tarafından acele kamulaştırma kararıyla Gündoğmuş’ta afetzede konutu inşası için belirlenen şahıs arazisi dışında henüz konutların nerelere ne şekilde inşa edileceği belirlenmiş midir?
AK Parti Genel Başkanı tarafından “2 yıl geri ödemesiz 20 yıla dek kredi ile konut bedellerinin yüzde 60’ını afetzedenin ödeyeceği kalanını ise kamunun karşılayacağı” bir finansman modelinden bahsedilerek inşa sürecinin derhal başlatılacağı belirtilmesine rağmen, bahse konu konutların inşa sürecine neden başlatılamamıştır? Bu konuda Bakanlığınızın somut bir önerisi ve yol haritası bulunmakta mıdır?
Buna ilaveten yangın esnasında, vatandaşın daha önceden çıkarılan imar barışı ile yapı kayıt belgesi verilen, ancak yangın sonrasında evinin yanması sonucu evsiz ahırsız kalan vatandaş için problem olarak ortaya çıkan sorunun çözümü için Bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmakta mıdır?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.