DOLAR 16,7701 0.36%
EURO 17,4601 -0.44%
ALTIN 971,170,14
BITCOIN 3260421,88%
Ankara
20°

PARÇALI BULUTLU

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ; Suriyelilere 90.8 milyar dolar harcandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ TBMM’de bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında ülkenin bulunduğu ekonomik kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Doların 13 tl tırmanmasıyla birlikte gelinen ekonomik krizin 2001 krizinden daha vahim bir durumda olduğunu açıklayan Özdağ;

Sokaklar, pazar, bakkal, atölyeler, fabrikalar bürolar alev alev yanıyor. 2001 ekonomik krizinde yazar kasa fırlatarak tepkisini gösteren Türk halkı cumhuriyet tarihinin em derin, uzun ve kalıcı ekonomik krizine toplu intiharlar İle tepki gösteriyor.
Evet, insanlar intihar ediyor. İşsizlikten gençlerimiz intihar ediyor. Çaresizlikten evladı tedavi edilmeyen anneler, Küçük Muzaffer’in annesi Emine hanım gibi intihar ediyor. Çocuğuna harçlık veremeyen işsiz babalar intihar ediyor.
Aslında onları intihara sürükleyen açlık ve işsizlik değil adaletsizlik. Adaletsizlik çünkü büyük bir çoğunluk işsizliğin, parasızlığın pençesinde kıvranırken, Türk halkı Balkan savaşının rezaletini adeta ikinci kez yaşarken, Rumeli’den Anadolu’ya geri çekilenler gibi kendi ülkesinde mülteci konumuna düşürülürken, Saray ve bendeleri adeta Lale devrini yaşıyorlar.
Bir aileden herkes devletin üst düzey görevlisi olup 3-4 maaş alır mı? Alıyor. Çünkü ortada Türk devleti yok. 2202’de Türk devletinin yönetmek için başa gelen Erdoğan’ın getirdiği yer aile şirketi olmuştur. Saray’ın bendesi malum şirketler bütün ihaleleri alır, vergi afları ile zenginliklerine zenginlik katarken, çaldıklarını yurtdışına kaçırırken, dürüst iş adamları iflas ediyor.
Türk işçisi işini kaybederken Suriyeli işçi bedava sağlık, devlet yardımı, BM yardımı ve üzerine sigortasız maaş alıyor. Türk esnaf vergi öderken, Suriyeli esnaf ödemiyor. Bir Türk vatandaşı yılda 4000 TL tutarında sosyal yardım alırken, Suriyeli 10 bin TL alıyor. Bütün bu adaletsizlikler karşında Türk insanı ya kahrediyor ya intihar ediyor ya yurtdışına kaçıyor, Şimdi bu yaşananlardan sonra aile şirketi çöküyor. 20 yıldır süren talan, rant ve vurgun düzeni artık yıkılıyor. Millet fakru zaruret içinde harap ve bitap olmasına rağmen, Erdoğan Türk halkının cebinden 9 milyon Suriyeliyi 10 yıldır beslemektedir. 2021 yılı sonu itibarı ile Zafer Partisi ekonomiden sorumlu başdanışman olan Prof. Dr. Mehmet Alagöz’ün hesaplamasına göre Türk halkına bu beslemenin maliyeti 90.8 milyar Dolardır. Tekrar ediyorum. 90.8 milyar Dolar.
Bu rakamın içinde Suriyelilerden dolayı oluşan enflasyon maliyeti, kapanan işyerlerinin maliyeti, gelir ve kurumlar vergisi maliyeti, işsiz kalan Türk vatandaşlarının gelir kaybı, güvenlik sorunu maliyeti yoktur. Özetle aslında maliyet hesaplanan rakamında çok üstündedir.”  diye konuştu.

Ekonomik krizin nedenleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Özdağ bugüne kadar Türkiye’de bulunan sığınmacılar ve Suriyede yaşayanlar için harcanan miktar ile Türkiye’de neler yapılabileceğini şöyle açıkladı;

“Suriyelilere harcanan 90.8 milyar dolar yukarıdaki sektörlere yatırım olarak harcansa idi; Milyarlarca dolarlık yabancılardan ithal ettiğimiz Tarım, Sanayi, Hizmet, Maden, Enerji, vb. ürünleri kendimiz üretecektik. Cari açığımız azalacaktı.
Veya Kamu İç Borcu yaklaşık 140 milyar dolar değil 50 milyar dolar olacaktı.
Suriyelilere harcanan 90.8 milyar dolar harcamasa idik;
Bütçe Açığımız 2012-2021 yılları arasında bugünkü kur ile hesaplandığında toplam 83 milyar dolar(930 milyar TL) edecekti yani bütçe açığımız sıfır TL yani hiç bütçe açığı vermeyecektik. Çünkü bu yıllar arası verilen bütçe açıkları toplandığı zaman 90.8 milyar dolar bile etmiyor.
Suriyelilere harcanan tahmini 90.8 milyar dolar harcamasa idik;
2021 yılı kişi başına düşen 7287 dolar yıllık borç miktarı 1185 dolar daha az olacak ve 6102 dolar olarak gerçekleşecekti.
Bu para Suriyelilere harcanmasaydı bugün Dolar 13 TL bandında olmayacaktı.

Değerli Türk halkı,
Bu harcanan para sizin paranızdır. Siz ucuz ekmek kuyruklarında beklerken yüzlerce tır her gün Suriye’nin kuzeyine parasını sizin ödediğinin bedava unları taşıyor.
Siz parasızlıktan ve işsizlikten intihar sınırına gelirken, sizin vergilerinizden kesilen para ile Suriye’nin kuzeyinde inşaatlar yapılıyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.