DOLAR 17,9654 0.09%
EURO 18,2775 -0.01%
ALTIN 1.018,020,11
BITCOIN 422611-1,02%
Ankara
26°

AÇIK

YTB’den Türk Gençlerine Eğitim

YTB’den Türk Gençlerine Eğitim

ABONE OL
9 Temmuz 2021 11:39
YTB’den Türk Gençlerine Eğitim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Bosna Hersek’te Temmuz 1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımının 26’ncı yılı sebebiyle İnsan Hakları Eğitim Programı ve Soykırım Akademisinde bu ülkede Türk gençlerine eğitim verecek.

YTB’den yapılan açıklamaya göre, YTB tarafından yurt dışında üniversite eğitimi gören Türk vatandaşı-mavi kart sahibi öğrencilere ve genç hukukçulara yönelik düzenlenen İnsan Hakları Eğitim Programı ile Türkiye Bursları kapsamında eğitim alan uluslararası öğrencilere, Soykırım Akademisinde 9-16 Temmuz’da eğitim verilecek.

Avrupa’nın yedi farklı ülkesinde hukuk ve uluslararası ilişkiler başta olmak üzere sosyal bilimler alanlarında yüksek lisans ve doktora çalışmaları yürüten 28 Türk gencinin Saraybosna’da eğitim alacağının belirtildiği açıklamada, eğitim kapsamında insan hakları, İslam karşıtlığı, savaş suçları ve insan haklarının korunmasına yönelik birçok konunun ele alınacağına değinildi.

Açıklamada, 7 uluslararası öğrencinin de Srebrenitsa Anma Merkezi tarafından düzenlenecek Soykırım Akademisinde eğitim alacağı belirtildi. Akademik programa ilişkin verilen bilgiler şöyle:

“Katılımcılar programın ilk gününde Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımdan kurtulmak isteyen Boşnak sivillerin, orman yolundan Tuzla’ya ulaşmak için kullandığı güzergahta geleneksel olarak düzenlenen Barış Yürüyüşü’nün son etabına katılıp Potoçari Anıt Mezarlığına yürüyecek. İkinci gün ise Srebrenitsa’da cenaze törenine katılacaklar.”

İnsan Hakları Eğitim Programına ilişkin 12 Temmuz’da Saraybosna’da açılış resepsiyonu düzenleneceği belirtilen açıklamada, programa YTB Başkanı Abdullah Eren’in de katılacağı kaydedildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.