DOLAR 13,6204-0.24%
EURO 15,2287-0.32%
STERLIN 18,2944-0.35%
ALTIN 786,48-0,18
BIST %
BITCOIN 492725-0,88%
Ankara
-6°

PARÇALI BULUTLU

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeni Şafak yazarı Faruk Beşer: “Erkek, karısının çalışmasına izin vermeyebilir”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Yeni Şafak yazarı Faruk Beşer: “Erkek, karısının çalışmasına izin vermeyebilir”

Yeni Şafak yazarı Faruk Beşer: “Erkek, karısının çalışmasına izin vermeyebilir”

ABONE OL
7 Kasım 2021 19:27
Yeni Şafak yazarı Faruk Beşer: “Erkek, karısının çalışmasına izin vermeyebilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Şafak gazetesi yazarı Faruk Beşer, “Kadının maaşı kimindir?” sorusuna, “Erkek, kendi görevlerini yerine getiriyor olduktan sonra karısının, bugünkü anlamda çalışan olmasına izin vermeyebilir, izin veriyorsa maaşına el koyamaz” yanıtını verdi.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Faruk Beşer, “Kadının maaşı kimindir?” sorusuna, “İslam fıkhına göre erkek, kendi görevlerini yerine getiriyor olduktan sonra karısının, bugünkü anlamda çalışan olmasına izin vermeyebilir. Ama izin verirse karısının aldığı maaşa da el koyamaz, onu kendisinin bilemez. Haram yollara harcamadıktan sonra, -ki bunu erkek de yapamaz-, kadın maaşını dilediği gibi kullanır. Ticaret yapıyorsa kazandığı yine kendinin olur” şeklinde cevap verdi.
Beşer, yazısında, “Ancak giderlerin fazlalığı sebebiyle erkek evini geçindirmekte zorlanıyorsa kadın bu hakka istinaden ‘Ben evin giderlerine karışmıyorum’ diyebilir mi? Çünkü işin sevgiyle ilgili yönü ve ahlaki boyutu da var. Bu raddeye gelen bir karı koca ilişkisi aileyi ayakta tutabilir mi? Karı-koca aslında birleşmiş ve yekvücut olmuş çiftlerdir, böyle olması gerekir. Bunun tutkalı da sevgi ve saygıdır. Tam karı-koca olmuş eşler hiçbir zaman birbirine maaşla meydan okumazlar. Mesele bu raddeye geldikten sonra bunu düzeltmek zordur ve dediğimiz gibi ailenin yıkılmasına kadar gider” sözlerine yer verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.