DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 468467-1,14%
Ankara
25°

AÇIK

Vergi Cezalarını, Sigorta Primlerini ve KYK Borçlarını Kapsayan Borç Yapılandırılması Resmi Gazete’de Yayımlandı
  • Haberiniz.com.tr
  • Ekonomi
  • Vergi Cezalarını, Sigorta Primlerini ve KYK Borçlarını Kapsayan Borç Yapılandırılması Resmi Gazete’de Yayımlandı

Vergi Cezalarını, Sigorta Primlerini ve KYK Borçlarını Kapsayan Borç Yapılandırılması Resmi Gazete’de Yayımlandı

ABONE OL
9 Haziran 2021 08:34
Vergi Cezalarını, Sigorta Primlerini ve KYK Borçlarını Kapsayan Borç Yapılandırılması Resmi Gazete’de Yayımlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelir ve kurumlar vergisi, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtlar, vergi tarhiyatları, gümrük vergileri, sigorta primleri, KYK borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmıştı. Düzenlemenin Resmi Gazete ‘de yayınlanmasıyla kanun resmen yürürlüğe girdi.

Yasaya göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021’e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. 30 Nisan tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yapılandırmadan yararlanacak. Bunun için 31 Ağustos’a kadar başvuru yapılması gerekecek. İlk taksit ödemeleri Eylül sonuna kadar yapılacak.

Borç yapılandırma sürecinde düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Korona virüsü ile mücadele kapsamında verilen para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan para cezaları kapsam dışında kalacak.

KYK borçları da bu süreçte yapılandırma kapsamında olacak. Yapılandırmadan faydalananlar ödemelerini 6, 9, 12, 18 aylık taksitler şeklinde ödeyebilecekler.

Borç yapılandırma ile belediyelerin su, atık su, katı atık ücretleri gibi aldığı bazı paylar ile büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları yapılandırılacak.

Motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.