DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5119032,70%
Ankara
-6°

PARÇALI BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ucuz Bir Antidepresan İlaç, Ağır Kovid’den Hastanede Uzun Tedavi Riskini Azaltıyor!
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • Ucuz Bir Antidepresan İlaç, Ağır Kovid’den Hastanede Uzun Tedavi Riskini Azaltıyor!

Ucuz Bir Antidepresan İlaç, Ağır Kovid’den Hastanede Uzun Tedavi Riskini Azaltıyor!

ABONE OL
28 Ekim 2021 14:05
Ucuz Bir Antidepresan İlaç, Ağır Kovid’den Hastanede Uzun Tedavi Riskini Azaltıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika kıtasında yürütülen klinik deneyler, fluvoxamine (fluvoksamin) adlı ucuz bir antidepresanın, Kovid testi pozitif çıkanlar içinden hastalığı ağır geçirme riski bulunanların hastaneye yatış, uzun tedavi ve ölüm riskini üçte bir oranında azalttığını gösterdi.

Aşı elde edemeyen ya da geniş çaplı aşılama kampanyası yürütemeyen ülkeler açısından önem arz eden bir araştırmaya göre, Kovid’den ağır hastalanma ya da ölüm riskinden ayakta tedaviyle korunmanın ucuz bir yolu bulundu.

Anti-inflamatuar özellikli antidepresan

Sputnik’in aktardığına göre; depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk gibi ruhsal-zihinsel rahatsızlıklara karşı kullanılan fluvoksamin adlı antidepresanın anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle Kovid klinik deneylerine konu olmasının ardından, Lancet Halk Sağlığı dergisinde bir araştırma yayımlandı.

Kovid kaynaklı birçok sorun, bağışıklık sisteminin enfeksiyona aşırı tepki vermesi nedeniyle şişmeler oluşmasından kaynaklanırken, buna karşı etkili gözüken fluvoksaminle deney yapan Kuzey ve Güney Amerika’dan araştırmacılar, Brezilya’da Kovid’e yakalanan 1500 kişiden elde edilen sonuçları açıkladı.

Hastaneye yatışlarda yüzde 32 azalma

Fluvoksamin verilen 741 kişinin sadece 79’u – yüzde 10’undan biraz fazlası – hastanede uzun süre kaldı. Plasebo verilen 756 kişiden 119’u (yüzde 15.7’i) hastaneye kaldırıldı. Plasebo grubundan 12, fluvoksamin grubundan 1 kişi öldü. Araştırmacılar, fluvoksamin uygulamasının hastaneye yatışlarda yüzde 32 oranında göreceli azalmaya yol açtığını söyledi.

Ucuz, yaygın, etkili tedavi peşinde

Araştırmanın yöneticilerinden olan McMaster Üniversitesi’nden Edward Mills, Kovid’in kaynakları kısıtlı ve aşılara erişimi sınırlı ülkelerdeki bireyler için hala risk teşkil ettiğine dikkat çekti. Mills, “Kovid’e karşı ucuz, yaygın bulunan ve etkili tedavilerin belirlenmesi bu nedenle büyük önem taşıyor ve yaygın bulunan, iyi anlaşılmış güvenlik profillerine sahip mevcut ilaçların yeniden kullanılmasına rağbet var” dedi.  Araştırmacılar, 10 günlük tedavi için kullanılan  fluvoksamin tedavisinin yaklaşık 4 dolara (yaklaşık 38 lira) mal olduğunu yazdı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.