DOLAR 13,45440.08%
EURO 15,39200.13%
STERLIN 18,39980.13%
ALTIN 786,170,02
BIST %
BITCOIN 570824-1,89%
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye: ”Göçmen krizinde sorunun parçasıymışız gibi gösterilmeyi reddediyoruz”
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • Türkiye: ”Göçmen krizinde sorunun parçasıymışız gibi gösterilmeyi reddediyoruz”

Türkiye: ”Göçmen krizinde sorunun parçasıymışız gibi gösterilmeyi reddediyoruz”

ABONE OL
11 Kasım 2021 18:54
Türkiye: ”Göçmen krizinde sorunun parçasıymışız gibi gösterilmeyi reddediyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanlığı, Polonya-Belarus sınırında yaşanan göçmen krizinde Türkiye’nin, ”tarafı olmadığı bir konuda sorunun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmasını reddettiğini” belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

”Üçüncü ülke vatandaşlarının Belarus toprakları üzerinden müttefikimiz Polonya, Litvanya ve Letonya’ya yasadışı geçişi konusunda gerekli önlemlerin alınmadığı ve sınır bölgelerinde zor durumda bırakıldıkları üzüntüyle görülmektedir. Yaşanan çok boyutlu sorun bu yıl 70. yılını kutladığımız Mültecilerin Hukuki Statüsü Hakkında Cenevre Sözleşmesi’nden kaynağını alan uluslararası koruma sisteminin aşınmasına sebep olabilecektir.”

Son on yıldır dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin, Polonya, Litvanya ve Letonya’nın karşı karşıya bırakıldıkları bu sınamayı en iyi anlayan ülkelerden biri olarak müttefiklerine desteğinin tam olduğu vurgulanan açıklamada, ”Öte yandan, Türkiye’nin, tarafı olmadığı bir konuda sorunun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmasını reddediyoruz. Ayrıca, bu konuda şeffaf şekilde bilgi paylaşılmasına rağmen, Türk Hava Yolları gibi küresel çapta saygınlığa sahip bir şirketimizin hedef alınmasını kasıtlı buluyoruz” denildi.

Türkiye’nin yasadışı göç ve insan kaçakçılığına karşı mücadelede gerekli adımların atılmasının önemini her fırsatta vurguladığına dikkati çekilen açıklamada, ”Türkiye, uluslararası toplumu bu konuda sorumlu ve duyarlı olmaya davet etmektedir. İlgili tarafların sorunu itidalle çözmesini ümit ediyor ve Türkiye olarak sorunun aşılmasında her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu vurguluyoruz” ifadesi kullanıldı.

kaynak:ajansbizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.