DOLAR 17,2369 1.51%
EURO 17,5644 0.51%
ALTIN 976,211,40
BITCOIN 3476324,98%
Ankara
26°

AÇIK

TÜGVA’ya Ait Olduğu Öne Sürülen Kadrolaşma Listeleri Gündemde!

TÜGVA’ya Ait Olduğu Öne Sürülen Kadrolaşma Listeleri Gündemde!

ABONE OL
13 Ekim 2021 11:50
TÜGVA’ya Ait Olduğu Öne Sürülen Kadrolaşma Listeleri Gündemde!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Metin Cihan, kendisine eski bir TÜGVA çalışanının ilettiğini belirttiği ‘kadrolaşma listelerini’ sosyal medya hesabından açıkladı. TÜGVA’nın, onlarca ismi ‘torpille’ çeşitli devlet kurumlarındaki kadrolara yerleştirdiği öğrenildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu TÜGVA’ya ait olduğu öne sürülen bazı ‘kadrolaşma listeleri’ ortaya çıktı. Gazeteci Metin Cihan, sosyal medya hesabından paylaştığı belgeler için, “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” dedi.

Gazeteci Metin Cihan, eski bir TÜGVA çalışanının kendisine ulaştığını, devlette FETÖ benzeri bir yapılanmaya giden vakıfla ilgili elindeki belgeleri de ilettiğini sosyal medya hesabından açıklamış, bunları yayımlayacağını söylemişti. Cihan, söz konusu belgeleri şahsi Twitter hesabından paylaştı.

Metin Cihan, daha önce Gülen cemaatinin yaptığına benzer şekilde TÜGVA aracılığıyla Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve yargı içerisinde kadrolaşmaya gidildiğini iddia ederek, “Din istismarına dayalı ordu, emniyet, yargı kadrolaşması başta olmak üzere, FETÖ diye anlatılan ne varsa, tamamı bunlarda da var. Üstelik kişilerin kaydı tutulmuş. Kimlik numaralarına kadar excel listesi aslında daha uzun. Görsel olarak paylaşabilmek için bir kısmını aldım. Umarım okunabiliyordur. İsimlere, kimlik numaralarına, telefonlara bant çektim ama bu listelerin başka ellerde de olduğuna eminim. Bugün torpiliyle mutlu olanlar, yarın zor zamanlar geçirebilir. Çocukları cemaat yurduna alırsın, tornadan geçirirsin, sonra asker polis kadrolarına gönderirsin. Bilindik bir hikaye. Yeni sezon. TÜGVA versiyon. TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘Paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” açıklamasında bulundu.

Belgelerde, TSK’den emniyete, Adalet Bakanlığı’ndan yargıya kadar birçok farklı kamu kurumuna yerleştirildiği belirtilen kişilerin isimleri görülüyor. Bu kişilerin ne zaman sınava gireceklerinin, mülakat tarihlerinin de listelendiği de belgelerde görülüyor.

Bu kişilerin referansları olarak da TÜGVA yöneticileri ile AKP eski milletvekili Mahmut Kaçar gösteriliyor. Belgelerde, “subay aday listesi”, “özel harekat aday listesi”, “astsubay aday listesi” gibi başlıklar dikkati çekiyor. Sözü edilen kişilerin atandıkları ya da atanacakları yerlerin listelerde belirtildiği de görülüyor.

ByLock BENZERİ PROGRAM

Cihan, kendisine belgeleri gönderen eski TÜGVA çalışanının, TÜGVA’nın bir dönem ERP adı verilen, ByLock benzeri bir programı kullandığını, telefona indirilen programda kayıtlı herkesin kişisel bilgilerinin yer aldığını, programın çökmesiyle milyonlarca kişinin bilgilerinin bilinmez ellere geçtiğini aktardığını da yazdı. Cihan, bu kişinin, “Bu program nüfus sistemine bağlıydı. Kişinin TC’sini yazınca tüm bilgileri çıkıyordu. Ben de zaten o zaman vakıftan ayrılma kararı verdim” dediğini aktardı.

YURT BİNALARINA ÇÖKÜLDÜ

Cihan, paylaştığı farklı bir belge için de “Yapılanma TÜGVA’dan ibaret değil. Örneğin yurtlara çökmek için 7 oluşum toplantı yapıyor. Liste hazırlanıyor, talepler iletiliyor, sonra aralarında paylaşım yapılıyor. İlk listede 821, ikincide 285 bina var. Yani öğrenciler yurt bulamazken meğer mevcut binalar bunlara dağıtılmış” dedi.

Belgede, özellikle İstanbul’daki kamu taşınmazlarının yurt olarak TÜGVA ile Kadem, İlim Yayma Cemiyeti, TÜRGEV, Ensar gibi vakıf ve derneklere tahsis edildiği görülüyor.

Cihan, yayımladığı bir başka belge için de “Vergiler de TÜGVA’ya gidiyor. Belediyeler ve valilikler eliyle kamu kaynakları bu yapılanmaya aktarılıyor. Mali destek raporu başlıklı dosyada bunu çok net görebiliyoruz” dedi. Bu belgede de TÜGVA’ya verilen taşınmazlar ile kamu binalarının kiralarının belediyeler ve kamu kurumları tarafından ödendiği görülüyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.