DOLAR 13,57320.65%
EURO 15,30830.38%
STERLIN 18,33760.64%
ALTIN 805,180,52
BIST %
BITCOIN 5153884,46%
Ankara
-4°

KAPALI

18 18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

TBMM’de Öneri: Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin ‘Evlilik Ehliyeti’ Aransın
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • TBMM’de Öneri: Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin ‘Evlilik Ehliyeti’ Aransın

TBMM’de Öneri: Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin ‘Evlilik Ehliyeti’ Aransın

ABONE OL
14 Kasım 2021 20:50
TBMM’de Öneri: Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin ‘Evlilik Ehliyeti’ Aransın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanı Çalık, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çarpıcı bir öneride bulunarak, “Evlenmeye aday olan çiftlerin mutlaka ön eğitimden, bilgilendirmeden geçirilmesi ve bu eğitim sonrası aldıkları ehliyetle evliliklerine başlamaları gerekir” dedi.

TBMM Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu üyelerinin, evlilik öncesi taraflardan ‘psikolojik rapor, sabıka kaydı, şiddet eğilimi olup olmadığına dair belge’ istenmesi önerisi destek gördü.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberinden ilgili bölümü şöyle:

“Komisyon üyeleri bu önerileri, sürücü belgesiyle örneklendirdi. Araç kullanırken, insanlara zarar vermemesi için istenen belgeler, evlilik için gerekenlerden daha gerçekçi. ‘Nasıl sürücü belgesi alırken psikoloji raporu alıyoruz, psikologdan evlilik öncesi rapor alınması sağlanmalı’ diyenler var.

Tabii öneriler bununla kalmadı. Toplantılarda, ‘Kadına şiddetle mücadele bakanlığı kurulsun’, ‘Kadına şiddetle mücadele için ihtisas mahkemeleri kurulsun’, ‘Sığınma evlerinde kalma süresi uzatılsın ve yerel yönetimlere bunun için özel bütçe verilsin’, ‘Hayat kadınları için rehabilitasyon programı başlatılsın’ gibi birçok öneri sıralandı. Sorunlara bir kez daha parmak basıldı ama zihniyet değişimi sağlayacak temel eğitim olmadan sonuç almak zor gibi.

Evlilik öncesi ehliyet konusu, komisyon toplantısında destek görürken, komisyon raporuna da alınması benimsendi.

Konuşmacılara destek veren Başkan Öznur Çalık da şu görüşleri dile getirdi: ‘İspanya’da kadına yönelik şiddetle mücadelede hem ceza hem hukuk yargılaması yapan ihtisas mahkemeleri var. Cezayı veren mahkeme, nafaka, velayet gibi hususlara da karar verebiliyor. Bu durum daha hızlı karar alınmasını ve uygulanmasını sağlıyor. Bölgesel çalışmalarla ilgili de biz hem yerel bazlı hem de bölge bazlı çalışmaları yapıyoruz ama bunu da arttırmamız gerekiyor. Evlenmeye aday olan çiftlerin mutlaka ön eğitimden, bilgilendirmeden geçirilmesi ve bu eğitim sonrası aldıkları ehliyetle evliliklerine başlamaları gerekir.’ ”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.