DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 465428-3,01%
Ankara
24°

AÇIK

Tacizle Yargılanan İmamın Davası Görüldü: Kuran Okuturken Bütün Çocukları Kucağına Oturturdu
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Tacizle Yargılanan İmamın Davası Görüldü: Kuran Okuturken Bütün Çocukları Kucağına Oturturdu

Tacizle Yargılanan İmamın Davası Görüldü: Kuran Okuturken Bütün Çocukları Kucağına Oturturdu

ABONE OL
24 Haziran 2021 10:32
Tacizle Yargılanan İmamın Davası Görüldü: Kuran Okuturken Bütün Çocukları Kucağına Oturturdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ’da cami imamı olarak görev yapan ve 16 yaşındaki Y.S’yi 6 yıl boyunca taciz ettiği iddiasıyla suçlanan ve ardından emekli edilen 51 yaşındaki H.K.’nın duruşması görüldü. Erkek çocukların kursa gitmeyi bıraktığı ifade edilirken, tanıklardan N.K. “Bütün çocukları Kuran okuturken ya kucağına oturtur, ya da elini omzuna atardı” diye konuştu.

23 yaşındaki S.K. ve 25 yaşındaki M.A. da, H.K. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldıkları yönünde iddiada bulundu. Mahkeme, sanık hakkındaki adli kontrol kararının devamına karar verdi. Karara tepki gösteren M.A., H.K.’nın AKP tarafından korunduğunu, AKP’li başkanla görüşmeye gitmelerinin ardından önce annesinin, sonra ise kendisinin aldığı sosyal yardımların kesildiğini öne sürdü.

Elazığ’da cami imamı olarak görev yapan 51 yaşındaki H.K.’nın, anne N.S’ye “çocuğunu öldürürüm” diyerek tecavüz ettiği, sonrasında ise 16 yaşındaki kızı Y.S’yi 6 yıl boyunca cinsel istismara maruz bıraktığı iddia edilmişti. Söz konusu iddiaların ardından cinsel istismar sanığı H.K. emekli edilmiş ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

“Odadayken vücuduma dokunuyordu”
S.K.’nın ifadesinde “2009-2010 yıllarında kardeşimle birlikte Kur’an kursuna gitmeye başladım. Bir hafta sonra H.K. isimli şahıs sürekli benim derslerimi sona bırakıp çocukları kurstan gönderdikten sonra camide bulunan odaya ders çalıştıracağım diyerek götürüyordu. Odadayken vücuduma elbiselerimin üzerinden dokunuyor, tacizleri oluyordu…

Çoğu kişi ifade vermeye çekinmektedir. Ben bu olayları anneme anlattım, annem hiçbir şey yapmadı. Olayları yaklaşık 5 sene sonra idrak edebildim. Haberlerde soruşturma açıldığını duyduğum zaman aynı psikolojiye tekrar girdim ve gizli tanık olmak istedim. Gizli tanık olamayacağım söylendi. Annemin duymasından korktuğum için soruşturma dosyasına mağdur olarak dâhil olamadım. Daha sonra aracına not bırakmam üzerine olaylar ortaya çıktı. Beni taciz eden H.K. isimli şahıstan şikâyetçiyim” dedi.

“Mahrem yerlerimizi taciz ediyordu”
M.A. ise, “7 yaşlarından beri mahallemizin camisinde Kur’an kursuna 1-2 sene kadar gittim. 2003-2004 yıllarıydı. Cami hocası H.K. bize ders verirken elleriyle mahrem yerlerimizi taciz ediyordu. Çocuk olduğum için pek bir şeyin farkında olmuyordum. Sonradan bir yakınıma bu şekilde cinsel istismarda bulundu.

Bu olay üzerine biz Kuran kursuna gitmeyi bıraktık. Mahallenin erkek çocukları bile gitmeyi bıraktı. H.K.’nın, çocukluk yıllarımda bana karşı işlediği cinsel tacizleri ve akrabama yapılanları asla unutamıyorum” ifadelerini kullandı.

“Çocuklara Kuran okuturken kucağına oturturdu”
Tanık sıfatıyla ifade veren N.K.’nın ifadesinde ise; “H.K., bütün çocukları Kuran okuturken ya kucağına oturtur, ya da elini omzuna atardı. Çocuklara uslu durdukları zaman camiyi gezdireceğini söyler, genelde birkaç çocukla ilgilenirdi. Bana Kuran’ı hızlı hızlı okutturup eve gönderirdi. Ablamı beklediğim esnada, ‘Sen eve git, ablanı birazdan göndereceğim’ derdi.” ifadeleri yer aldı.

Mahkeme, ‘Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlamasıyla yargılanan H.K. hakkında adli kontrol kararının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşmanın tarihi ise 5 Ekim olarak belirlendi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.