DOLAR 13,4603-0.36%
EURO 15,2429-0.46%
STERLIN 18,1359-0.53%
ALTIN 796,92-0,42
BIST %
BITCOIN 4845302,17%
Ankara
-5°

KAPALI

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Siirt’te yatılı Kuran kursunda gerçekleşen çocuk istismarı davasında tahliye

Siirt’te yatılı Kuran kursunda gerçekleşen çocuk istismarı davasında tahliye

ABONE OL
4 Kasım 2021 22:39
Siirt’te yatılı Kuran kursunda gerçekleşen çocuk istismarı davasında tahliye
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tillo Kuran Kursu’nda çocuğu istismar ettiği belirtilen D.M. tahliye edildi. Muş’taki Kuran kursunda çocuğun ölümüne ilişkin dosya ise 4 aydır bir ilerleme söz konusu değil.

Siirt’te Molla Burhaneddin Medresesi’ne bağlı Tillo Yatılı Kuran Kursu’nda 15 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı belirtilen sanık hakkında tahliye kararı verildi. Muş Karşıyaka Kuran Kursu’nda 12 yaşındaki M.H.Y’nin ölümüne ilişkin soruşturmada ise bir ilerleme yok.

AYLARCA SÜREN İSTİSMAR

Tillo Yatılı Kuran Kursu’nda, 15 yaşındaki çocuğun 2019’da aylarca istismar edildiği belirtildi. T24’ün haberine göre, istismar suçlamasıyla tutuklanan, Siirt Müftülüğü personeli sıfatıyla Kuran Kursu’nda öğreticilik yapan Molla Burhaneddin’in oğlu D.M., önceki gün aniden yapılan ara duruşma sonucunda tahliye edildi. D.M., istismara maruz bırakılan çocuğun ifadesini değiştirmesinin ardından serbest bırakıldı ancak psikoloğun ve savcılığın görüşü D.M.’nin tahliye edilmesinin aksi yönünde oldu. Erkek çocuğun, okuldaki öğretmeninin dikkatiyle ortaya çıkan olayın yaşandığı tarihte 15 yaşında olan çocuk, görüştüğü Çocuk İzleme Merkezi yetkililerine yaşadığı istismarı anlattı. Merkez, çocuğun anlatımlarının tutarlı olduğu, hayal ürünü olmadığı yönünde bir rapor hazırladı. Çocuk ifadesinde Eylül 2019’dan Mart 2020’ye kadar defalarca istismar edildiğini, D.M.’nin kendisini tehdit ettiğini anlattı. İfadesi alınan bir hizmetli de çocuğun kendisine sorunlar yaşadığını söylediğini aktardı.

DELİLLERİ GÖZ ARDI ETTİ

D.M. ise Siirt Savcılığı’na verdiği ifadesinde iddiaları yalanladı, tutuklanarak cezaevine gönderildi. D.M. hakkında 13 Ekim’de hazırlanan iddianamede, istismar suçlaması yer aldı. Ancak yargılama henüz başlamadan D.M. tahliye etti. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi, önceki gün yaptığı ara celsede çocuğu yeniden dinlendi. İfadesini değiştiren çocuk, D.M.’nin herhangi bir eyleminin olmadığını söyledi. Rapor, tanık ifadeleri ve savcılığın duruşmanın beklenmesini talep etmesine rağmen D.M. tahliye edildi. Öte yandan dava 26 Kasım’da başlayacaktı.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.