DOLAR 17,0166 0.23%
EURO 17,5220 -0.01%
ALTIN 968,020,56
BITCOIN 3454210,91%
Ankara
25°

AÇIK

SGK’ya 52 ilaç için dava açıldı!

SGK’ya 52 ilaç için dava açıldı!

ABONE OL
10 Kasım 2021 20:08
SGK’ya 52 ilaç için dava açıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kas gevşetici, ağrı kesici gibi ilaçların bulunduğu 52 ilacı ödeme kapsamından çıkarma uygulamasını başlatmıştı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası  Başkanı Nurten Saydan, 8 Eylül 2021 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararını ve Sağlık Uygulama Tebliği Değişikliği’ni yargıya taşıyarak Danıştay’da 2 dava açtıklarını açıkladı.

Saydan yaptığı açıklamada:

“Kısıtlama asla tasarruf getirmeyecek, sağlık sistemini hastaların defalarca kullanması suretiyle beklenenin aksine başvuru sayısında ve sağlık harcamalarında artışa neden olacaktır. Nihayetinde ise vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak.

Bireylerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak devlet için bir görevdir. Ancak; dava konusu düzenleme ile ilaç geri ödemesinde hesaplanan azami birim fiyat uygulamasında yüzde 10 olan baremin yüzde 5’e çekilmesi ilaç fiyat farklarının artmasına, dolayısıyla sigortalıların daha fazla fiyat farkı ödeyerek mağduriyetine neden olmaktadır.

Bilimsel bir temeli olmayan dava konusu düzenleme hem hekimlerin mesleki alanına müdahale ederek hem sigortalıların ilaca ulaşımı kısıtlayarak hem de eczacıların maddi kayıplarına neden olarak mağduriyete neden olmaktadır. Dava konusu düzenlemelerin davalı kurumun savunması beklenmeden yürütmenin durdurularak iptali gerekmektedir.” sözlerine yer verdi.

Kaynak:GerçekGündem

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.