DOLAR 13,67891.34%
EURO 15,53921.99%
STERLIN 18,12241.23%
ALTIN 783,071,15
BIST 2.004,551,19%
BITCOIN 6932350,20%
Ankara

AÇIK

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sezgin Baran Korkmaz Hakim Karşısına Çıktı: 14 Gün Daha Gözaltında Kalacak

Sezgin Baran Korkmaz Hakim Karşısına Çıktı: 14 Gün Daha Gözaltında Kalacak

ABONE OL
21 Haziran 2021 17:25
Sezgin Baran Korkmaz Hakim Karşısına Çıktı: 14 Gün Daha Gözaltında Kalacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de de aranan ve ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz, hakim karşısına çıktı. Susma hakkını kullanan Korkmaz’ın tutukluluk süresi, iade talebinin incelenmesi amacıyla 5 Temmuz’a kadar uzatıldı. Korkmaz, 14 gün daha gözaltında kalacak.

Avusturya’da ABD’nin talebiyle tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz, hakim karşısına çıktı. Viyana’da mahkemeye çıkan Sezgin Baran Korkmaz’ın iade kararı, gözaltına alındığı ilk yer olan Wels’teki mahkemenin vermesi kararlaştırıldı.

Sözcü’den Ali Gülen’in aktardığına göre, duruşmanın başında gözaltı gerekçesi, iade prosedürü, kendisiyle ilgili suçlamanın ve talebin anlatıldığını, Sezgin Baran Korkmaz’ın duruşma boyunca sakin olduğunu ve söz almadığı, avukatlarının konuştuğu, Mahkemenin yetkisiz olduğuna dair dilekçe verildiği ve ayrıca avukatlarının, “İlk başvuran ülke ABD ama uluslararası anlaşma gereği, ilk başvurana gönderileceğine ilişkin hüküm yok“ diyerek, Korkmaz‘ın Türkiye’de yargılanmasını istedikleri belirtildi.

Korkmaz’ın avukatlarının hem mahkemenin yetkisiz olduğuna dair dilekçe verdiği, hem de ‘ilk başvuran ülkenin ABD olmasına rağmen, uluslararası anlaşma gereği ilk başvurana gönderileceğine ilişkin hüküm olmadığını’ savunarak Korkmaz’ın Türkiye’de yargılanmasını istedikleri belirtildi.

Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi Başkanvekili Christina Salzborn, Korkmaz davasına ilişkin olarak da “Az önce dosyaya bakan hakimle görüştüm. İlgili kişiyi huzura alıp dinledi ve bugün konuyu karara bağladı. İlgili şahısla ilgili iade tutuklaması kararı verildi. Kararın içeriğine ilişkin mahkemeye çıkarılan şahıs herhangi bir yorum yapmamış. Karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Ancak bununla ilgili bir bilgi de verilmedi” dedi.

Mahkeme, iadesi talep edilen zanlının 14 gün daha tutuklu kalmasına ve iade sürecindeki kararı, tutuklandığı ilk yer olan Wels’teki mahkemenin vermesini kararlaştırdı. Şuan için bu duruşmaya kadar Korkmaz’ın gözaltı sürecinin devam etmesi bekleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.