DOLAR 13,4673-0.34%
EURO 15,2471-0.44%
STERLIN 18,1660-0.43%
ALTIN 797,04-0,42
BIST %
BITCOIN 4889822,46%
Ankara
-5°

KAPALI

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Şeker Krizi Büyüyor! TÜRKŞEKER’den Açıklama: BİM’i Yalanladı!

Şeker Krizi Büyüyor! TÜRKŞEKER’den Açıklama: BİM’i Yalanladı!

ABONE OL
14 Kasım 2021 18:05
Şeker Krizi Büyüyor! TÜRKŞEKER’den Açıklama: BİM’i Yalanladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde BİM market zincirlerinde çekilen videoda, zam gelmesi beklenen şeker raflarının boş olduğu görülmüştü. BİM’den, “tedarikte zorlanıyoruz” açıklaması gelmişti. 1 haftadır toz şeker ve küp şekerin bulunmadığı yönündeki iddialar üzerine bir açıklama da TÜRKŞEKER’den geldi. TÜRKŞEKER, BİM’in iddialarını yalandı.

Sosyal medyada bir süredir BİM market zincirinde 1 haftadır toz şeker ve küp şekerin bulunmadığı ve rafların boş kaldığı yönünde iddialar üzerine BİM tarafından açıklama yapılmış, açıklamada, AKP iktidarı döneminde özelleştirilen Türkiye Şeker Fabrikaları hatırlatılarak, ”Şeker fabrikaları son günlerde şeker satışını neredeyse durdurdu. Üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız” denilmişti.

BİM’in bu açıklamasının ardından TÜRKŞEKER’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“TÜRKŞEKER, 2020-2021 üretim döneminde birçok fabrikasında tüm zamanların rekorunu kırmıştır. 2021-2022 yılı üretim döneminde TÜRKŞEKER, yaklaşık 400 bin ton şeker üretmiş olup, bu miktar kooperatif ve özel sektör fabrikalarının üretimiyle birlikte toplamda 1 milyon 150 bin ton civarındadır. TÜRKŞEKER aynı zamanda, iç piyasaya yönelik üretim sorumluluğunun üzerinde 135 bin ton da ihracat amaçlı şeker (C Şeker) üretmiştir. 300 bin ton ihraç amaçlı şekeri de özel sektör şirketleri üreterek, toplamda tüm şeker sanayinde 435 bin ton ihraç amaçlı şeker üretilmiştir.

Çeşitli basın organlarında şekerde arz problemi olduğuna dair iddialar doğru değildir. Herhangi bir arz problemi bulunmamaktadır. Piyasada bazı firmaların fiyatları yükselterek ürün satmalarından dolayı böyle bir ortam oluşmuştur. TÜRKŞEKER, şeker fiyatlarını belirlerken gerek vatandaşımıza uygun fiyatlara ürün sunma, gerekse sanayicimizin hammadde girdi maliyetlerini minimize etme hassasiyeti ile belirlemektedir. Pancar ve şeker üretiminde son yıllarda yakalanan bu ivmenin korunması ve daha ileriye taşınması hususunda TÜRKŞEKER, gerekli adımları bugüne kadar atmış olup, faaliyetlerini de bu perspektifte devam ettirmektedir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.