DOLAR 13,42270.84%
EURO 15,25021.12%
STERLIN 17,92371.37%
ALTIN 765,640,58
BIST 1.876,831,05%
BITCOIN 7560690,19%
Ankara

AÇIK

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Savunma Sanayii Başkanı Demir: SİHA’ların Azerbaycan’da Üretimi İçin Fabrika Üzerinde Çalışıyoruz
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Savunma Sanayii Başkanı Demir: SİHA’ların Azerbaycan’da Üretimi İçin Fabrika Üzerinde Çalışıyoruz

Savunma Sanayii Başkanı Demir: SİHA’ların Azerbaycan’da Üretimi İçin Fabrika Üzerinde Çalışıyoruz

ABONE OL
21 Haziran 2021 12:30
Savunma Sanayii Başkanı Demir: SİHA’ların Azerbaycan’da Üretimi İçin Fabrika Üzerinde Çalışıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki yeni işbirliği projeleri kapsamında ortak SİHA üretimi için fabrika üzerinde çalışıldığını söyledi.

Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılan İsmail Demir bir grup gazeteciyle bir araya gelerek, savunma sanayi alanında gelişmeleri ve yeni işbirliği alanlarını anlattı.

Demir, Türkiye ile Azerbaycan’ın birbirini tamamlayacağı ve güçlendireceği işbirliklerine gitmesi gerektiğini belirterek, “Madem Azerbaycan’la ilgili ‘tek millet iki devlet’ diyoruz. Öyle davranmamız gerektiğini düşünüyoruz. İHA örneğinden gidelim. Orada bir İHA fabrikası kurmak ne kadar etkin olur, kaynaklarımızı çok etkin kullanmalıyız” dedi.

Hürriyet’in aktardığına göre Demir, ‘ABD ile yakınlaşmanın S-400’lerin ikinci sevkiyatını etkileyecek mi?’ sorusuna “İkinci sevkiyat kendi mecrasında giden bir şey. Yeni bir konu değil. Onun bence bununla çok alakalı olmaması gerekiyor. Burada farklı bir durum yok. (ABD ile) diyalog kapılarının açılmasını her zaman önemsedik. En önemli konu konuşulmaya başlanması ve tarafların birbirlerini anlayacak şekilde masaya oturması ki şimdiye kadar yapamadığımız bir şeydi. Bunu yaptığımız zaman birbirimizi daha iyi anlayacağız” yanıtını verdi.

‘ABD’ye F-35’ler ilgili dava açılacak mı?’ sorusuna Demir, “Dava demeyelim. Herkes bu konuda bir şekilde etkilendi. Bunlar arasında Amerikan şirketleri de var. Yol haritasının çok unsuru var. Bunlardan biri de Amerikalı şirketlerin kendi etkilendikleri konuları masaya getirmeleri ve ABD’li yetkililerle konuşmalarıydı. Etkilenen herkesin nasıl etkilendiğini ifade etmesi normal. Biz bunu tetikledik” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.