DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5134453,75%
Ankara
-2°

KAPALI

18 23

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sağlık Bakanlığı: ”17 ecza deposu ile 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildi”
  • Haberiniz.com.tr
  • Ekonomi
  • Sağlık Bakanlığı: ”17 ecza deposu ile 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildi”

Sağlık Bakanlığı: ”17 ecza deposu ile 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildi”

ABONE OL
24 Kasım 2021 15:28
Sağlık Bakanlığı: ”17 ecza deposu ile 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığının, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle bazı ilaçlara erişilemediği iddiaları üzerine sıklaştırdığı denetimlerini aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığının, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle bazı ilaçlara erişilemediği iddiaları üzerine sıklaştırdığı denetimlerde, 17 ecza deposu ile 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada,  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve il sağlık müdürlüklerinin, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle bazı ilaçlara erişilemediği iddiaları üzerine sıklaştırdığı denetimlerini aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

”Kasım ayında 57 ecza deposu denetlendi”

Denetimlerin ecza depoları, ilaç üretim tesisleri ve eczaneler olmak üzere üç alanda yaklaşık 200 kişilik ekiple yürütüldüğü belirtilen açıklamada, denetimlerde öncelikle ilaç üretim tesisleri, ecza depoları ve eczanelerin fiziki stokları ile kayıtlarının uyumlu olup olmadığının kontrol edildiği, herhangi bir aykırılık tespit edilmesi halinde ilgili firmalara, mevzuat kapsamında idari yaptırım uygulandığı kaydedildi.

Açıklamada, ”TİTCK ürün denetmenleri Kasım ayında İstanbul’da 24, İzmir’de 3, Ankara’da 19, Adana’da 7, Antalya’da 4 ecza deposu olmak üzere 57 ecza deposu denetledi. 17 tane ecza deposuyla ilgili olarak ilaçların fiziki stok durumu ile İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtları arasında uyumsuzluk olduğu tespit edildi. Öte yandan Türkiye genelindeki eczanelerde de denetimler, yine TİTCK’nın koordinasyonunda il sağlık müdürlüklerince yürütülüyor. İl sağlık müdürlükleri, Türkiye genelinde yaptığı denetimler neticesinde şimdiye kadar 144 eczanede uygunsuzluk tespit etti” denildi.

”Denetimler artarak devam edecek”

Denetimlerde öncelikli olarak kritik ilaçların eczanelerde bulunup bulunmadığı ve İlaç Takip Sistemi (İTS) ile fiziki stok durumunun uyumlu olup olmadığının kontrol edildiği belirtilen açıklamada, ayrıca gerekli kayıt ve bildirimlerin zamanında ve tam olarak yapılıp yapılmadığı ve ürünlerin muhafaza koşullarının da incelendiği kaydedildi.

Açıklamada, şunlar ifade edildi:

”Yapılan denetimlerde uygunsuzluk tespit edilen ecza depoları ve eczaneler hakkında idari işlem başlatıldı.  TİTCK müfettişleri, ürün denetmenleri ve İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince 81 ilde yapılan denetimler artarak devam edecek. Türkiye’de ruhsatlı/izinli tüm ilaçların tedarik durumu TİTCK tarafından takip ediliyor. Hasta mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, kur güncellemesi dönemlerinde daha yoğun olmak üzere periyodik piyasa kontrolleri yapılıyor. Kurum tarafından ruhsatlı ilaçların kritik stok seviyeleri kontrol ediliyor. İlaç fiyatlandırma çalışmaları yapılıyor. Sabim ve CİMER üzerinden gelen başvurular anlık olarak değerlendirilip sonuçlandırılıyor.”

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.